O składzie list poinformował w poniedziałek w Poznaniu szef struktur partii w Wielkopolsce Rafał Grupiński. Na konferencji prasowej poinformował on, że regionalne władze PO zatwierdziły kształt list do sejmiku we wszystkich sześciu okręgach wyborczych w Wielkopolsce.

"Na listach są bardzo silne kandydatury. Naszym zadaniem jest wygrać te wybory i to w ten sposób, by to PO, wraz z naszym koalicjantem, mogła racjonalnie, rozsądnie zarządzać środkami europejskimi i całym budżetem województwa" - powiedział Grupiński.

W Poznaniu listę otwiera b. wicemarszałek województwa wielkopolskiego, wiceprzewodniczący władz regionalnych PO Leszek Wojtasiak. W okręgu obejmującym m.in. powiat poznański na czele listy jest marszałek województwa Marek Woźniak. "To jeden z naszych najważniejszych polityków w regionie, nie tylko w wielkopolskiej PO" - powiedział Grupiński.

W Pile i okolicznych powiatach jedynką będzie b. prezydent miasta Mirosława Rutkowska-Krupka. W Kaliszu na czele listy znajdzie się bankowiec Marzena Wodzińska, zaś w okręgu obejmującym m.in. Leszno liderem będzie starosta leszczyński Krzysztof Piwoński. Okręg obejmujący m.in. Konin poprowadzi starosta koniński Małgorzata Waszak. Ona też będzie kandydatką partii na urząd prezydenta Konina.

Rafał Grupiński przedstawił też nazwiska innych kandydatów na stanowiska prezydentów wielkopolskich miast. W Pile i w Ostrowie Wielkopolskim PO wspierać będzie urzędujących prezydentów: Piotra Głowskiego i Jarosława Urbaniaka. W Lesznie kandydatem będzie przewodniczący rady miasta Tadeusz Pawlaczyk, w Gnieźnie - dyrektor miejscowego MPK Tomasz Budasz. W Kaliszu PO poprze obecnego prezydenta Janusza Pęcherza. W Poznaniu o fotel prezydenta zawalczy Jacek Jaśkowiak.

"Jesteśmy zdeterminowani, by tym razem miasto zmieniło włodarza i by wyjść z tego rutynowego, wywołującego często wiele chaosu, niekonsekwentnego zarządzania miastem, jaki prezentuje Ryszard Grobelny. Rzadko jestem w polityce czegoś tak pewny jak tego, że to jest jego ostatnia kadencja jako prezydenta miasta" - powiedział Grupiński. Grobelny rządzi miastem od 1998 r.

Dziennikarze pytali Grupińskiego - obecnie szefa klubu parlamentarnego PO - o tworzenie nowego rządu Ewy Kopacz oraz o to czy dostał propozycję udziału w nim.

"Dostałem bardzo wiele propozycji, ale wszystkie z mediów. Rozmawiałem z Ewą Kopacz w zeszły czwartek w cztery oczy, mowa była o sytuacji politycznej, o tym, jak powinny przebiegać najbliższe kroki, jeśli chodzi o plany formowania rządu. Nie usłyszałem żadnej propozycji ministerialnej. Jestem osobą skromną i nie widzę się w żadnych rolach, które mi nie są proponowane" - powiedział.

Wcześniej Grupiński wielokrotnie zapewniał, że nie ubiega się o stanowisko ministra kultury i chce dalej pracować w Sejmie.(PAP)