Narodowcy zbierają się o godz. 15.40 na pl. Defilad na wysokości Ronda Dmowskiego i Rotundy. Następnie przemaszerują ulicą Marszałkowską, al. Solidarności, Kapucyńską i Senatorską na pl. Zamkowy. Celem marszu jest "pokazanie sprzeciwu wobec muzułmańskich imigrantów”. Zgromadzenie zostało zgłoszone do godz. 19. Na popularnym portalu społecznościowym udział w wydarzeniu zadeklarowało ponad 50 tys. osób.

Pierwotna trasa tej manifestacji została zmieniona tak, aby nie skrzyżowała się z manifestacją zwolenników przyjęcia uchodźców do Polski, którzy planują spotkać się w sobotę przy pomniku Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu - poinformowała PAP Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza. Wcześniej planowano, że członkowie i sympatycy ONR przejdą na pl. Zamkowy al. Jerozolimskimi i Krakowskim Przedmieściem.

Marsz ONR stanął pod znakiem zapytania, kiedy w środę wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak przekazał, że miasto wydało zakaz dla tej manifestacji.

Jóźwiak przekonywał, że jej przeprowadzenie stanowiłoby naruszenie prawa. "Po pierwsze część miejsc, gdzie ma odbyć się ta manifestacja, jest zajęta pod inne wydarzenia, np. ul. Nowy Świat czy pl. Defilad, po drugie, zachowania i nawoływania do udziału w tej demonstracji, w naszej ocenie, wypełniają przesłanki mówiące o naruszeniu ustaw karnych związanych z mową nienawiści" - mówił w środę wiceprezydent stolicy.

Przedstawiciele ONR odwołali się od tej decyzji do wojewody mazowieckiego. Odwołanie zostało uwzględnione. Wojewoda Jacek Kozłowski uchylił zakaz i przekazał miastu do ponownego rozpatrzenia. Efektem było zaproponowanie alternatywnej trasy dla marszu narodowców i nie dopuszczenie do spotkania z manifestacją przy pomniku Kopernika.

Zgromadzenie "Uchodźcy mile widziani" rozpocznie się o godz. 16 i ma potrwać do godz. 19. Na popularnym portalu społecznościowym udział w tym wydarzeniu zadeklarowało 12 tys. osób.

Organizatorzy napisali, że zbierają się w sobotę, aby wyrazić solidarność z uchodźcami i pokazać chęć i gotowość pomocy. "Uważamy, że naszym moralnym obowiązkiem jest pomóc ludziom uciekającym przed wojną i prześladowaniami, bez względu na ich rasę, narodowość czy wyznanie" - napisali na portalu.

Podczas manifestacji zbierane będą podpisy pod listem do najwyższych władz RP "o szybkie podjęcie skutecznych działań, które pozwolą na przyjęcie uchodźców z Syrii, Erytrei i innych krajów, w których toczy się wojna oraz zapewnienie im niezbędnej pomocy". Fundacja "Ocalenie" będzie zbierać przybory szkolne dla dzieci uchodźców.

Ponadto w sobotę odbędą się dwa protesty "przeciwko polityce imigracyjnej" na pl. Zamkowym i na placu przed wejściem do metra Centrum. (PAP)