Dyrektor pionu inwestycji ZTM Łukasz Puchalski poinformował, że opracowanie takiej analizy w styczniu br. zostało zlecone krakowskiemu Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Komunikacji. Ma być ono być gotowe najpóźniej 5 maja.

Jak dodał, opracowanie to ma zawierać m.in. opis istniejących systemów samochodu publicznego na świecie, analizę możliwości wdrożenia takiego systemu w Warszawie oraz jego optymalnego zasięgu terytorialnego, a także możliwości uprzywilejowania publicznych samochodów w ruchu drogowym. W opracowaniu znaleźć ma się też prognoza skutków wprowadzenia systemu na stan posiadania prywatnych samochodów.

"W tej chwili widać, że zainteresowanie wdrożeniem takiego systemu jest duże, ale z jakimikolwiek rozmowami z firmami prywatnymi wstrzymujemy się do czasu zakończenia opracowania" - powiedział Puchalski.

Puchalski, który jest też pełnomocnikiem prezydent miasta ds. komunikacji rowerowej, poinformował, że od 1 marca, tj. od momentu uruchomienia rowerów Veturilo w tym sezonie, w systemie zarejestrowało się 600 nowych użytkowników. W sumie jest ich już ponad 150 tys.

Zapowiedział, że w marcu powstanie nowa wypożyczalnia rowerów przy centrum handlowym Blue City, a w kwietniu - przy biurowcu Capital Park.

Dodał, że cały czas trwają rozmowy z dzielnicami miasta, które chciałyby mieć na swoim terenie nowe stacje Veturilo. Zainteresowane tym są Wola, Mokotów, Ursus i Wilanów. Zaznaczył jednak, że w związku z tym, że czas obowiązywania umowy z operatorem systemu jest już krótki, cena ustawienia nowej stacji znacznie wzrosła.

"Umowa się kurczy, więc wykonawca może krócej świadczyć usługi i w krótszym czasie zarobić na tej usłudze, więc cena jednostkowa wzrosła na tyle, że o decyzję w tej sprawie zapytaliśmy Urząd Zamówień Publicznych. Liczymy, że do końca miesiąca taką odpowiedź dostaniemy i wtedy ostatecznie potwierdzi się, czy stacje roweru publicznego powstaną w takiej liczbie, jak zapowiadaliśmy i jak chciałyby dzielnice" - powiedział Puchalski.

Szef ZTM Wiesław Witek poinformował z kolei, że w najbliższym czasie złoży wniosek o zezwolenie na realizację kolejnego odcinka trasy tramwajowej na Tarchomin. Oznacza to, że w trakcie budowy torowiska między trasą mostu Skłodowskiej-Curie a ul. Mehoffera (ma być gotowy za 10 miesięcy) możliwe będzie ogłoszenie przetargu na odcinek między ul. Mehoffera a pętlą Winnica. (PAP)

mca/ bno/ jbr/