Projekt "Stare Miasto w nowej odsłonie" ma być realizowany w latach 2012-2015. Prace obejmować będą remont nawierzchni jezdni i chodników wraz z podbudową. Szacowany koszt akcji to około 15 mln złotych - powiedział w czwartek na konferencji prasowej burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski.

W tym roku remontowane będą ulice Krzywe Koło i Nowomiejska. Przetarg na wykonawcę robót zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu. Na 2013 rok zaplanowano prace na Rynku Starego Miasta, ulicy Szeroki Dunaj i Piwnej. 2014 rok to renowacja ulic Rycerskiej, Świętojańskiej, Zapiecek, Piekarskiej, Wąski Dunaj i Bugaj. Kolejny etap akcji przewiduje odnowienie Placu Zamkowego i ulic: Dziekani, Kanoni, Jezuickiej, Dawnej, Celnej i Brzozowej.

"Prace rozpoczną się od izolacji fundamentów budynków na Starym Mieście, gdyż bez tego nie będzie można wymienić nawierzchni oraz od wymiany sieci gazociągów" - powiedziała dyrektor Zarządu Terenów Publicznych Renata Kaznowska.

Bruk na jezdni nie będzie wymieniany, tylko miejscami uzupełniony nowym. Zamieniona zostanie nawierzchnia chodników, które będą wykonane z płyt porfirowych, jest to materiał zbliżony właściwościami do granitu. Z całego obszaru zniknie beton.

Jak poinformował Stołeczny Konserwator Zabytków Piotr Brabander, na ulicach Jezuickiej, Kanonii i Dziekani, czyli w miejscach, które najwierniej odbudowano po wojnie, zostanie przywrócone oświetlenie gazowe - emitujące światło poprzez spalanie gazu w lampie.

Prace przygotowawcze do remontu rozpoczęły się w 2009 roku opracowaniem koncepcji i inwentaryzacją nawierzchni zgodnie z zaleceniami Stołecznego Konserwatora Zabytków. Projekt był konsultowany z mieszkańcami starówki, lokalnymi przedsiębiorcami, osobami niepełnosprawnymi oraz środowiskiem varsavianistów. Na Placu Zamkowym funkcjonowała również wystawa promująca akcję oraz punkt informacyjny, w którym użytkownicy Starego Miasta mogli zgłaszać swoje uwagi. W spotkaniach wzięło udział ponad 150 osób reprezentujących różne środowiska. (PAP)

ksi/ bos/