Urządzenie wprowadza na rynek piekarska spółka EkoPark, w porozumieniu z tamtejszym magistratem. Oferta systemu monitorującego kierowana jest także dla innych śląskich miast.

„Nochal” jest systemem lokalnego monitorowania pyłów zawieszonych. Składa się z czujników i strony internetowej prezentującej ich stężenie. Czujnik mierzy stężenie pyłów zawieszonych PM10, PM2,5, a także temperaturę i wilgotność powietrza. Wyposażony jest w tablicę LED, prezentującą średnią wartość PM10.

„Ważne, aby projekt skutecznie wdrożyć, ale przede wszystkim, aby mieszkańcy Piekar Śląskich skorzystali z danych płynących z dostarczanych w ramach projektu urządzeń” - wskazał naczelnik Wydziału Inwestycji i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich Adam Maruszczyk.

W Piekarach Śląskich zamontowanych zostanie docelowo 10 takich urządzeń monitorujących. Przedstawiciele spółki EkoPark i urzędnicy wspólnie ustalili lokalizację punktów, w których się znajdą. Umożliwi to uzyskanie bieżących informacji na temat jakości powietrza w poszczególnych częściach miasta. Monitoring pozwoli wypracować w przyszłości odpowiednią politykę na rzecz poprawy jakości powietrza.

W ramach projektu uruchomiona została także strona internetowa, na której można sprawdzać bieżące wskazania wszystkich urządzeń w poszczególnych lokalizacjach Piekar Śląskich: www.zielonepiekary.pl.

Urządzenie pobiera i analizuje odpowiednie składniki powietrza oraz interpretuje jego oddziaływanie na człowieka. Aktualizacja następuje automatycznie. Dodatkowo, wskazania pyłomierza są przekazywane online i notowane na stronie internetowej, wraz z bardziej szczegółową interpretacją wyników. Archiwizacja wartości pozwala na zobrazowanie tendencji panujących w lokalnym środowisku.

„Jakość wdychanego powietrza dotyczy każdego z nas. System monitoringu powinien być dostępny w każdej gminie, a przede wszystkim w lokalizacjach skupiających większą liczbę ludności (...) System doskonale sprawdzi się w miejscach plenerowych imprez masowych czy lokalizacji wypoczynku” – wskazała prezes EkoParku Karolina Wadowska.

„Nochal” w Piekarach Śląskich ma zostać wdrożony już na początku kwietnia. Koszt jednego urządzenia to ok. 7 tys. zł. Profesjonalny pyłomierz kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Władze Piekar zaznaczają, że chcą nie tylko monitorować jakość powietrza, ale też walczyć z tzw. niską emisją. Dotąd w mieście wymieniono 675 kotłów węglowych na kotły retortowe, 159 kotłów węglowych na kotły gazowe; ocieplono także 573 budynki jednorodzinne i zamontowano 363 kolektory słoneczne. Działania te mają być kontynuowane w tym roku.

W mieście pojawia się też coraz więcej rozwiązań technologicznych sektora odnawialnych źródeł energii. W najbliższych dniach zostanie złożony wniosek, umożliwiający pozyskanie wsparcia dla montażu mikroturbin wiatrowych w ośmiu miejscach na terenie miasta. Turbiny będą wykorzystywane przede wszystkim do zasilania oświetlenia obiektów sportowych. Urząd Miasta w Piekarach Śląskich planuje też kupić nowoczesny samochód z napędem hybrydowym. (PAP)