Testy platformy internetowej umożliwiającej prowadzenie konsultacji społecznych online mają się rozpocząć na początku 2018 r. Według zapowiedzi, platforma ma być wyposażona w narzędzia komunikacyjne, które umożliwią korzystanie z niej osobom z niepełnosprawnościami.

Podany w środę przez częstochowski magistrat grafik zaplanowanych na przyszły roku konsultacji online uwzględnia m.in. konsultacje dotyczące programów zdrowotnych, w tym na temat objęcia częstochowian programem mającym ograniczyć choroby odkleszczowe.

Ponadto, na początku 2018 r. planowane są konsultacje dotyczące stosowania fajerwerków i pirotechniki w czasie imprez miejskich, zwłaszcza w noc sylwestrową. Jak podano, w tym roku na sylwestra miasto zaprasza jeszcze na widowisko z pirotechniką, ponieważ impreza w takiej formie została zaplanowana i zamówiona dużo wcześniej.

Jak jednak mówił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, w przyszłym roku możliwe są inne scenariusze. Tłumaczył bowiem, że w ostatnim czasie osoby i organizacje zajmujące się ochroną zwierząt zwróciły władzom miasta uwagę na tę kwestię.

Prezydent zdradził, że sam ma psa, więc rozumie, że fajerwerki to dla wielu zwierząt stres. "Z drugiej strony staram się rozumieć tych, dla których to wyjątkowy czas, który trzeba szczególnie uczcić, a +wystrzałowy+ sylwester to tradycja i jedna z największych jego atrakcji. W czasie konsultacji będzie można poznać swoje wzajemne potrzeby i – mam nadzieję - wypracować dobre rozwiązania na przyszłość" – powiedział Matyjaszczyk.

Władze miasta deklarują, że istotne będą dla nich zarówno opinie rzeczników praw zwierząt, jak i ludzi podziwiających pokazy pirotechniczne w czasie miejskiego Sylwestra. "Ludzie właśnie na +fajerwerki+ przychodzą lub przyjeżdżają często z daleka, co nie znaczy, że nie można ich zastąpić, np. pokazami laserowymi lub efektownym mappingiem. Te formy były już zresztą wykorzystywane w czasie innych imprez miejskich w Częstochowie" – napisano w informacji.(PAP)