Gramatyka to nie tylko znany na Śląsku samorządowiec, ale także doktor nauk prawnych. Jest adiunktem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wykłada także w Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach. Ma opinię cenionego specjalisty - był m.in. stałym doradcą sejmowej komisji śledczej ds. ustalenia okoliczności śmierci Barbary Blidy.

Ustępujący wiceprezydent od 11 lat był tyskim radnym (m.in. szefem Rady Miasta), a od ponad 3,5 roku zajmował stanowisko zastępcy prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

„Z tyskim samorządem jestem związany od kilkunastu lat, a zakończenie pracy na tym stanowisku z pewnością nie oznacza końca aktywności społecznej w moim mieście. Swoje plany zawodowe zamierzam jednak realizować już na innym polu” – powiedział w poniedziałek Gramatyka.
O tym, że Gramatyka przechodzi do Enei, PAP dowiedziała się ze źródeł w koncernie i magistracie.

W czasie trzyletniej działalności na stanowisku wiceprezydenta Gramatyka doprowadził m.in. do przejęcia przez samorząd i wyremontowania tyskiego dworca kolejowego oraz zainicjował szereg projektów cyfryzacyjnych, które zyskały dofinansowanie ze środków unijnych. Za swój sukces uważa przede wszystkim prace nad studium zagospodarowania przestrzennego miasta, które są obecnie finalizowane.

„Tychy bardzo prężnie się rozwijają, a wypracowane koncepcje dają szansę miastu, by stawało się coraz lepszym miejscem” – powiedział Gramatyka.