Zdaniem wiceprezydenta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego, tegoroczna oferta na ferie, które potrwają od 29 stycznia do 11 lutego, jest bogata i różnorodna; zajęcia dla uczniów przygotowały zarówno miejskie instytucje kultury, placówki oświatowe, jak i ośrodki sportu.

Prawie trzy tysiące uczniów będzie uczestniczyć w półkoloniach organizowanych w 48 szkołach i placówkach oświatowych we wszystkich dzielnicach Łodzi. Kolejny tysiąc miejsc przewidziano na zajęciach odbywających się w Palmiarni i Ogrodzie Botanicznym. To propozycja dla dzieci zainteresowanych ekologią; tematy spotkań to m.in. "Pielęgnacja roślin egzotycznych", "Góra śmieci czy góra pieniędzy", "Dzięcioły – lekarze naszych lasów".

Specjalną ofertę ma Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – w okresie ferii bilety na miejskie baseny oraz ślizgawki będą dostępne dla uczniów i studentów w promocyjnej cenie. Z kolei w Zatoce Sportu – oprócz specjalnych stawek za bilety - w basenie do skoków pojawi się dmuchany tor przeszkód. Aquapark Fala organizuje pływackie półkolonie, na których będzie można poznać też zasady udzielania pierwszej pomocy i ratownictwa wodnego.

Warsztaty aktorskie będą atrakcją zajęć organizowanych przez łódzkie teatry. Pinokio proponuje twórcze działania inspirowane spektaklem "Przygody Pędrka Wyrzutka", Arlekin – warsztaty w trzech grupach aktorskich i jednej scenograficznej, które zakończą się pokazem na scenie Teatru. Tajniki pracy aktora i sekrety "teatralnej kuchni" będzie można poznawać także w Teatrach: Powszechnym i Nowym im. Kazimierza Dejmka.

Pełnometrażowa ekranizacja "Magicznej zimy Muminków" będzie jedną z atrakcji ferii organizowanych przez Muzeum Kinematografii. Dla młodszych dzieci – w wieku 3-7 lat – w niedziele i środy przewidziano zabawy w muzealnych wnętrzach i projekcje kreskówek m.in. Bolka i Lolka, Reksia i Koziołka Matołka, a dla starszych dzieci (do lat 13) zajęcia z animacji poklatkowej "Tu Stacja ANIMACJA!", w czasie których od podstaw stworzą własny film animowany.

Centralne Muzeum Włókiennictwa zaprasza uczniów na warsztaty inspirowane m.in. wystawą twórczości Magdaleny Abakanowicz, Muzeum Tradycji Niepodległościowych – na pokazy "Jak zostać panem Wołodyjowskim" z udziałem szermierza Antoniego Olbrychskiego, a Muzeum Miasta Łodzi – na "Pałacowy alfabet" - zajęcia, na których alfabetycznie przedstawiane będą pojęcia związane z historią Łodzi i muzealnymi ekspozycjami.

Młodzi artyści mogą wybrać się na warsztaty organizowane przez Miejską Galerię Sztuki. Będą tworzyć witraże, kolaże, kompozycje przestrzenne, a przy okazji odwiedzą oddziały Galerii mieszczące się w Ośrodku Propagandy Sztuki i Galerii Willa.

Zimowe półkolonie i zajęcia odbywać się będą również w miejskich domach kultury. Wiele z nich ma w programie zwiedzanie wystawy "Leonardo da Vinci – Energia Umysłu", Centrum Nauki i Techniki oraz pokazy w Planetarium – wszystkie te atrakcje dostępne są w kompleksie EC1. (PAP)