Licencja przyznana do grudnia 2013 roku uprawnia Ośrodek do umieszczania znaku towarowego na wyrobach ceramicznych wytwarzanych zgodnie z historycznymi zasadami produkcji i wzornictwem ceramiki Stettiner Waren.

Zgodnie z postanowieniami umowy Miejski Ośrodek Kultury miał za zadanie powołać Radę Certyfikującą, która wydawać będzie certyfikaty uprawniające do oznakowania wyrobów ceramicznych znakiem towarowym „Stettiner Waren”.

Rada Certyfikująca ma za sobą już pierwsze spotkanie, podczas którego dokonała oceny wyrobów ceramicznych przedstawionych przez rzemieślników.

Ceramika „Stettiner Waren”, znana również jako „Bauern-” (wiejska), „Schiffer-” (żeglarska) czy „Haffnerfayence”, pojawiała się na stołach i w kuchniach domostw na terenie całego Pomorza Zachodniego, jak również w Danii, Szwecji i Norwegii. Jej wytwarzanie rozpoczęło się prawdopodobnie w drugiej połowie XVII wieku w Szczecinie oraz okolicznych miejscowościach – w pasie od Słupska po Greiffenberg (Uckermark).

Katalog form naczyń "ceramiki szczecińskiej" obejmował misy, talerze, dzbany, puchary, dwojaki, garnki, kufle, świeczniki oraz trójnożne kociołki - tzw. grapeny. Charakterystycznymi elementami "dóbr szczecińskich" jest skromna biała lub kremowa glazura oparta na odmianach błękitu, wzbogacanego delikatnymi czerwieniami, brązami, żółciami i zieleniami.
Wśród motywów często spotykane są zdobienia roślinne - owoce w misach lub koszykach, liście, kwiaty oraz stylizowane owoce róży. Na ceramice odnaleźć można także motywy architektoniczne oraz zwierzęta: jelenie, ptaki, konie, zające, a nawet wielbłądy. Często spotykane są również inicjały, daty lub napisy okolicznościowe. Z biegiem czasu te precyzyjne zdobienia przerodziły się w proste formy liniowe lub dekoracje wykonane stemplem albo szablonem.

Szczecińskie wyroby eksponowane są w licznych muzeach, m.in. w Niemczech i Skandynawii. (PAP)