Promesy wręczył w piątek w Kielcach przedstawicielom samorządów wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Sebastian Chwałek. Jak ocenił, ponad 37 mln zł, jakie w 2016 r. otrzymały łącznie z rządowych dotacji świętokrzyskie samorządy na remonty dróg po klęskach żywiołowych, to „znaczna kwota”. „Zawsze jest dylemat, kto powinien te środki dostać, ale staramy się je rozdysponować najbardziej racjonalnie, aby zostały wykorzystane tam, gdzie są faktycznie potrzebne” – dodał wiceminister podczas konferencji prasowej.

Ponad 1,1 mln zł na realizację pięciu inwestycji otrzymał powiat opatowski. „Ta infrastruktura w dużym stopniu się ulepszy. Najbardziej są zniszczone drogi na słabym piaszczystym podłożu, wypłukiwanym podczas nawałnic, w gminie Iwaniska. Są przejezdne, ale ich nawierzchnia jest pofałdowana i podziurawiona, przez co są niebezpieczne” – powiedział dziennikarzom wicestarosta opatowski, Gustaw Saramański.

Powiat kielecki wyremontuje trasy w Bilczy w gm. Morawica oraz między Śladkowem Małym i Kotlicami w gm. Chmielnik. Dotacja wyniosła ok. 740 tys. zł. Jak podkreślił starosta kielecki Michał Godowski, szczególnie oczekiwany przez mieszkańców jest remont w gm. Morawica. Dotyczy bowiem trasy o dużym natężeniu ruchu, ze zwartą obustronną zabudową. Inwestycja, która będzie zrealizowana w tym roku, pozwoli na zapewnienie standardów bezpieczeństwa na drodze.

Z kolei samorząd Morawicy w 2016 r. realizuje już czwarte zadanie w ramach środków z dotacji na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Projekty dotyczą głównie przebudowy dróg szutrowych na asfaltowe. „Tym razem dostaliśmy wsparcie na przebudowę ulicy Chabrowej w Dyminach - niemal 360 tys. zł. Mamy już przetarg i czekaliśmy na tę promesę, żeby móc go rozstrzygnąć i przystąpić do odbudowy drogi” – powiedział zastępca wójta gm. Morawica, Marcin Dziewięcki.

Gminy i powiaty otrzymały na realizację 62 zadań ponad 10,9 mln zł dotacji. Środki pozwolą wyremontować lub odbudować 56 km dróg uszkodzonych w latach 2013-2015, głównie przez nawalne deszcze. Dotacje pokryją ok. 80 proc. kosztów każdej z inwestycji, pozostałe 20 proc. wyłożą samorządy.

W sumie w 2016 r. MSWiA przyznało dla kilkudziesięciu świętokrzyskich samorządów promesy na kwotę ponad 37 mln zł, wspierające 278 inwestycji na 217 km dróg lokalnych w regionie. Kolejne ok. 5,3 mln zł przeznaczono na usuwanie skutków osuwisk i zabezpieczenie lessowych wąwozów.

Wiceminister Chwałek zaznaczył, że być może kolejne inwestycje drogowe w regionie będą mogły otrzymać wsparcie dotacyjne jeszcze w tym roku, dzięki oszczędnościom w przetargach. „Nie możemy tego oczywiście już przesądzić, niemniej postaramy się, aby kolejne odcinki dla woj. świętokrzyskiego mogły być zrealizowane” – dodał. (PAP)

ban/ je/