We wtorek w kancelarii premiera spotkał się rządowo-kościelny zespół, który zajmuje się organizacją Światowych Dni Młodzieży oraz towarzyszącej im wizyty papieża Franciszka w Polsce.

O najważniejszych wyzwaniach stojących przed organizatorami mówił wojewoda małopolski Jerzy Miller, kierujący pracami Zespołu Lokalnego, który koordynuje przygotowania w zakresie bezpieczeństwa, infrastruktury, logistyki i transportu.

Miller zwrócił uwagę, że w szczytowym momencie ŚDM spodziewanych jest prawie 2,5 mln pielgrzymów, ale już w pierwszych dniach może ich być w Krakowie ok. 500-700 tys. Oznacza to m.in. konieczność wzmocnienia i doposażenia służby zdrowia, np. ratownictwa medycznego, nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, a także zorganizowania dodatkowych miejsc świadczenia usług medycznych.

Wojewoda wskazał, że przy takiej liczbie gości można spodziewać się większej liczby zdarzeń wymagających pomocy medycznej - zapewne nie będą to poważne przypadki, ale trzeba być na nie przygotowanym. Trzeba także zapewnić zabezpieczenie medyczne miejsc spotkań pielgrzymów oraz przygotować stałe punkty udzielania pomocy medycznej.

Jak poinformował wiceminister zdrowia Piotr Warczyński, resort przygotowuje się do tych wyzwań, opracowuje plany podniesienia gotowości poszczególnych jednostek medycznych, w tym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, wyznaczenia dodatkowych miejsc w placówkach medycznych etc.

Miller mówił także o konieczności wzmocnienia obsady osobowej poszczególnych służb, wydłużenia czasu pracy, ponieważ - jak podkreślił - miasto i województwo w tym czasie będzie pracować 24 godziny na dobę, przez blisko 10 dni.

Wiceminister spraw wewnętrznych Grzegorz Karpiński, mówiąc o kwestii nadgodzin dla policjantów i innych funkcjonariuszy, zwrócił uwagę, że można to rozwiązać specustawą, analogiczną, jaka obowiązywała w czasie EURO2012. Pozwoliła ona zapłacić funkcjonariuszom za nadgodziny, podczas gdy normalnie mogą odbierać je tylko "w naturze", jako wolne. Wiceminister zwrócił uwagę, że gdyby po ŚDM i wcześniejszym, ale planowanym także na lipiec 2016 r. szczycie NATO, policjanci zaczęli masowo odbierać wolne za nadgodziny, mogłyby pojawić się problemy.

Wojewoda wskazał, że konieczne będzie także wzmocnienie transportu, szczególnie kolejowego. Pielgrzymi dojeżdżać będą na miejsca spotkań m.in. z podkrakowskich campingów oraz okolicznych diecezji. W zależności od miejsca potrzebować będą transportu kolejowego lub autobusowego. Miller poinformował, że planowane jest uruchomienie linii dedykowanych wyłącznie gościom, którzy wykupią pakiet pielgrzyma, ale koniecznie jest wzmocnienie taboru, zwłaszcza kolejowego.

Miller zwracał także uwagę na potrzebę wzmocnienia sieci telekomunikacyjnych i systemu łączności. Podkreślał, że podczas ŚDM w jednym miejscy zgromadzi się duża liczba osób, z których większość będzie chciała korzystać z telefonów komórkowych i internetu. Telefon będzie podstawowym narzędziem pielgrzymów, wolontariuszy i dziennikarzy, którzy za jego pośrednictwem będą szukali m.in. informacji o tym, jak poruszać się po mieście, gdzie w razie potrzeby znaleźć pomoc itp.

Podczas spotkania mowa była również o opłatach za wizy. Przedstawiciel MSZ poinformował, że minister Grzegorz Schetyna uznał ŚDM za wydarzenie ważne ze względu na interes polskiej polityki zagranicznej, a to oznacza, że - zgodnie ze wspólnotowym kodeksem wizowym - można znieść opłaty za wizy. Jak dodał, dotyczyć to ma tylko zarejestrowanych uczestników ŚDM.

Rejestracja osób zainteresowanych udziałem w ŚDM - jak poinformowano w zeszłym tygodniu - ruszy 26 lipca. Będzie się ona odbywać on-line, poprzez wypełnienie specjalnego formularza.

W relacjonowaniu ŚDM wezmą udział m.in. Polska Agencja Prasowa, Katolicka Agencja Informacyjna, Telewizja Polska i Polskie Radio. Telewizja i radio będą oficjalnymi dystrybutorami obrazu i dźwięku, PAP i KAI mają oprócz tradycyjnej obsługi informacyjnej zająć się także przygotowaniem m.in. centrów prasowych. W wydarzeniu spodziewamy jest udział ok. 6 tys. dziennikarzy.

Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. Uroczystości z udziałem papieża Franciszka odbędą się w Krakowie, a msza św. na zakończenie - w Brzegach k. Wieliczki. Młodzi powitają papieża 28 lipca na krakowskich Błoniach. W tym samym miejscu dzień później papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej.

Wciąż nie wiadomo, czy Franciszek odwiedzi inne miasta poza Krakowem. We wrześniu br. do Polski przyjechać ma delegacja watykańska, która odwiedzi miejsca zaproponowane przez KEP jako cele papieskiej pielgrzymki. Wśród miejsc, które Franciszek mógłby odwiedzić, wymieniane są Częstochowa oraz Oświęcim, gdzie - w ramach prywatnej wizyty - papież miałby zwiedzić muzeum Auschwitz-Birkenau. Wcześniej wśród miejsc, które miałby odwiedzić papież, wymieniane były: Kraków, Częstochowa, Warszawa, Wadowice i Oświęcim. (PAP)