Nowa siedziba kieleckiego starostwa znajduje się w południowo-wschodniej części miasta blisko wylotówki na Tarnów oraz drogi do Daleszyc. W nowym gmachu starostwo będzie miało do swojej dyspozycji prawie 8 tys. metrów kwadratowych.

Do tej pory starostwo wynajmowało pomieszczenia w gmachu Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz innych nieruchomości, gdzie znajdowały się pojedyncze jednostki organizacyjne powiatu takie jak Wydział Komunikacji i Transportu, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego czy Powiatowy Zarząd Dróg.

Rzeczniczka starostwa Agata Niebudek-Śmiech poinformowała, że przenosiny rozpoczęły się od Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami. W związku z tym od czwartku do piątku wydział ten nie przyjmuje interesantów.

W przyszłym tygodniu, od poniedziałku do środy swoich spraw nie załatwią interesanci Wydziału Komunikacji i Transportu wraz z filiami terenowymi. „Co prawda filie nie są przenoszone, ani likwidowane, jednak ich zamknięcie spowodowane jest koniecznością rozłączenia sieci komputerowej” – wyjaśniła rzeczniczka.

Przeprowadzka starostwa do nowej siedziby będzie odbywała się w kilku etapach. Część wydziałów będzie przenoszona także w długi weekend, tak by od 5 maja wszystkie sprawy leżące w kompetencjach urzędu można było załatwić w nowym gmachu. Realizacja inwestycji o wartości ponad 39 mln zł rozpoczęła się w kwietniu 2011 r. i miała potrwać do marca 2013 r.

W związku z problemami z pierwszym z wykonawców, opóźnienie sięgnęło roku. Inwestycja w całości została sfinansowana z budżetu powiatu.

Powiat kielecki (ziemski) jest jednym z największych powiatów w Polsce powstałych w ramach reformy administracyjnej w 1999 roku. Położony w centralnej części województwa świętokrzyskiego obejmuje prawie 1/5 jego powierzchni (2246 km kw) i zamieszkiwany jest przez ponad 200 tys. osób.

W skład powiatu kieleckiego wchodzi 19 gmin okalających miasto Kielce. Obejmuje powierzchnię 2246 km kw., na której mieszka ponad 200 tys. osób. (PAP)