Uchwałę dotyczącą rozszerzenia działalności o Oddział Terapii Zaburzeń Odżywiania i Emocjonalnych dla Dzieci i Młodzieży w sosnowieckim centrum podjęli na sesji poniedziałkowej radni sejmiku woj. śląskiego.

Nowy oddział, jak poinformowano w uzasadnieniu do uchwały, jest "odpowiedzią na dużą liczbę przypadków dzieci i młodzieży w województwie śląskim wymagających dostępu do świadczeń medycznych z zakresu terapii zaburzeń nerwicowych, w tym leczenia anoreksji, bulimii i ortoreksji" - podano. Ortoreksja to obsesyjne zachowania na tle zdrowego żywienia.

Oddział będzie dysponował 15 łóżkami.

Jak powiedziała PAP przewodnicząca sejmikowej komisji polityki społecznej i ochrony zdrowia, radna SLD Małgorzata Ochęduszko-Ludwik taki oddział jest bardzo potrzebny. "W województwie śląskim są oddziały stricte psychiatryczne dla dzieci, tymczasem do szpitali trafia coraz więcej dzieci i młodzieży ze schorzeniami o podłożu emocjonalnym, czy wynikającymi z uzależnień. Tymczasem pacjenci bez względu na stopień choroby oraz jej rodzaj przyjmowani są na te same oddziały. To należało zmienić" - dodała radna.

W uzasadnieniu do uchwały podano, że utworzenie nowego oddziału pozwoli na "rozdzielenie leczonych pacjentów pod względem diagnozy i wieku", co pozwoli m.in. na "dostosowanie oddziaływań terapeutycznych", polepszy komfort pacjentów oraz skróci czas oczekiwania na przyjęcie.

Według Ochęduszko-Ludwik, która jest również wiceprzewodniczącą rady społecznej Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II podjęcie uchwały jest "pierwszym krokiem". "Kolejnym będzie otworzenie oddziału i zgłoszenie się do Narodowego Funduszu Zdrowia po zakontraktowanie świadczeń" - powiedziała i dodała, że sprawy formalne związane z uruchomieniem oddziału być może zakończą się pod koniec tego roku. (PAP)