"Wyrażamy nadzieję, że ta bardzo konkretna inicjatywa kolei samorządowych (wspólny bilet - PAP) spotka się z zainteresowaniem strony rządowej, która jest większościowym właścicielem Polregio. Myślę, że bardzo szybko dojdziemy do porozumienia i będziemy mieli jeden wspólny bilet kolejowy. (...) Piłka jest teraz po stronie spółek państwowych" - powiedział Struzik.

Wspólny bilet samorządowy to inicjatywa Związku Samorządowych Przewoźników Kolejowych, który zrzesza 11 samorządowych spółek kolejowych.

Bilety są dostępne w sprzedaży od 1 sierpnia tego roku. Oferowane są przez: Koleje Mazowieckie, Warszawską Kolej Dojazdową, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Arrivę, Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie i Łódzką Kolej Aglomeracyjną. Oferta obejmuje również autobusy regionalne przewoźnika Arriva.

Bilet kosztuje 38 zł i jest ważny przez 24 godziny. Można z nim podróżować na 62 liniach, obsługujących ponad 950 stacji w 12 województwach.

Wszystkie koleje samorządowe są liderem wśród przewoźników kolejowych. W ubiegłym roku przewiozły ponad 133 mln pasażerów, co stanowiło 46 proc. wszystkich podróżujących pociągami w Polsce.

Spośród pojedynczych przewoźników największym w Polsce są Przewozy Regionalne działające pod marką Polregio z ponad 27-proc. udziałem w rynku pod względem liczby przewiezionych pasażerów. Na drugim miejscu są Koleje Mazowieckie z niemal 21-proc. udziałem, na trzecim miejscu jest PKP SKM z ponad 14-proc. udziałem, a czwarte zajmuje PKP Intercity z ponad 13-proc. udziałem.

Nad wprowadzeniem wspólnego biletu pracują też PKP Intercity, Przewozy Regionalne oraz Szybka Kolej Miejska z Trójmiasta. Na początku czerwca tego roku prezes PKP SA Krzysztof Mamiński zapowiedział, że po wakacjach ruszy "Wspólny Przejazd", czyli jeden bilet, honorowany przez tych trzech przewoźników.(PAP)