Szef biura partycypacji społecznej urzędu miejskiego Bartłomiej Świerczewski poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że propozycje projektów dotyczących konkretnych rejonów miasta oraz obejmujących cały Wrocław mieszkańcy mogą zgłaszać do 18 lutego.

Dodał, że w tym roku w budżecie obywatelskim zarezerwowano dodatkowo 250 tys. zł na renowację zabytków we Wrocławiu.

„Ten rok będzie pilotażowy, jeśli chodzi o kwotę zarezerwowaną na zabytki w WBO. Chcemy sprawdzić, czy będzie zainteresowanie ze strony mieszkańców, oraz jakie projekty zostaną zgłoszone” – powiedziała Agata Chmielowska, Miejski Konserwator Zabytków.

Dodała, że wartość jednego projektu nie może przekraczać 100 tys. zł.

Katarzyna Szymczak-Pomianowska z biura partycypacji społecznej urzędu miasta poinformowała, że w tym roku zgłaszane projekty powinny mieć wskazane konkretne lokalizacje, przy czym jeden projekt nie będzie mógł dotyczyć więcej niż 10 lokalizacji. „Wynika to z naszych doświadczeń, że projekty, które były mocno rozproszone po mieście, w praktyce kosztowały więcej niż zakładają najdroższe inicjatywy” - powiedziała Szymczak-Pomianowska.

Dodała, że zgłaszane projekty nie mogą dotyczyć bieżących napraw i remontów, gdyż nie może być to realizowane w ramach WBO.

Poinformowała również, że w tym roku wprowadzono zmiany dotyczące również samego formularza zgłaszania projektu. „Trzeba będzie wymienić składniki realizowanego projektu oraz krótko uzasadnić potrzebę jego realizacji” - powiedziała.

W ramach konsultacji nad budżetem odbędzie się pięć spotkań informacyjno-warsztatowych z mieszkańcami.

W tym roku mieszkańcy Wrocławia będą mogli głosować na pięć projektów, w tym dwa ogólnomiejskie, dwa rejonowe małe i duże oraz jeden projekt dotyczący obiektów zabytkowych. Głosowanie po weryfikacji projektów zaplanowano na połowę września. Co roku do budżetu obywatelskiego we Wrocławiu mieszkańcy zgłaszają kilkaset projektów.

W zeszłym roku na wrocławski budżet obywatelski przeznaczono 25 mln zł, a do realizacji zakwalifikowano 64 projekty. W 2016 r. było to 65 projektów, na które również przeznaczono 25 mln zł.