Propozycje do budżetu obywatelskiego dotyczą m.in. budowy ścieżek rowerowych, zatok parkingowych, udogodnień dla osób niepełnosprawnych, budowy boisk, remontów budynków świetlic środowiskowych, parków, placów zabaw i rekreacyjnych miejsc dla dzieci.

Zdaniem dyrektora Kancelarii Prezydenta Miasta Mateusza Tyczyńskiego, w Radomiu z roku na rok widać coraz więcej efektów oddolnych inicjatyw. „Te pozytywne przykłady z pewnością zachęcają kolejne osoby do tego, by przygotowywać własne projekty i w ten sposób zmieniać najbliższe otoczenie” - stwierdził Tyczyński.

Radomianie mogli składać propozycje do budżetu obywatelskiego drogą elektroniczną lub osobiście w jednym z wielu wyznaczonych w tym celu miejscach, m.in. w magistracie, biurze Rady Miejskiej, Centrum Organizacji Pozarządowych oraz w mobilnych punktach zorganizowanych w kilku radomskich galeriach i hipermarketach.

Większość wniosków, ponad 200, wpłynęło przez internet. Własny projekt złożył też prezydent Radomia Radosław Witkowski. Jego propozycja - jak poinformował magistrat - dotyczy wyposażenia istniejących placów zabaw oraz zewnętrznych siłowni do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Złożone projekty zostaną teraz zweryfikowane przez urzędników pod kątem możliwości ich realizacji. Ostateczna liczba projektów, które trafią pod głosowanie mieszkańców ma być podana do 5 maja. Głosowanie rozpocznie się 15 maja i zakończy 14 czerwca. Zwycięskie projekty będą znane w połowie lipca.

Po raz pierwszy budżet obywatelski był w Radomiu realizowany w 2014 r. Miasto przeznaczyło wówczas na ten cel 3 mln zł. W 2015 r. kwotę budżetu podniesiono do 4,2 mln zł, w kolejnych latach była o 600 tys. zł wyższa.

Wśród pierwszych projektów znalazła się m.in. codzienna zbiórka warzyw z giełdy rolnej na rzecz osób potrzebujących pomocy oraz placówek pracujących na ich rzecz. W kolejnych latach sfinansowano m.in. budowę obserwatorium astronomicznego, zakup ambulansu dla pogotowia oraz akcję oprysków miejskich parków przeciwko komarom i kleszczom. (PAP)