Uchwały dot. nadania nazw dwóm placom w Opolu oraz imienia stadionowi żużlowemu radni Opola przyjęli jednogłośnie na sesji w czwartek.

Kucharzewski był prezydentem Opola w latach 1990-1994, zmarł 14 lipca 2009 r. Jego imię będzie nosił plac na skrzyżowaniu ulic Ozimskiej, Sempołowskiej i pl. Wolności w centrum Opola. Wnioskodawcami uhonorowania w ten sposób Kucharzewskiego byli obecny prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski oraz przewodniczący opolskiej rady miasta Marcin Ociepa. W uzasadnieniu uchwały w tej sprawie zapisano, że upamiętnienie Kucharzewskiego „wpisuje się w program świętowania 25 lat samorządności w roku 2015”.

„Ogromne zaangażowanie, odpowiedzialność, rozwaga i jednocześnie odwaga w podejmowaniu decyzji przez pana Jacka Kucharzewskiego, jego nieprzeciętne umiejętności przekonywania i negocjacji zaowocowały stworzeniem mocnych podstaw funkcjonowania współczesnego Opola” – podkreślono w uchwale. Ociepa dodał też, że Kucharzewski obejmując urząd 25 lat temu „wziął na siebie ogromną odpowiedzialność indywidualną”.

Inspiratorem inicjatywy uhonorowania Kucharzewskiego był jego współpracownik, b. z-ca prezydenta Opola, Władysław Olszewski, który pojawił się w czwartek na sesji. W rozmowie z PAP mówił, że 25 lat od wolnych wyborów to dobra okazja do takiego upamiętnienia i że Kucharzewski „swoją odwagą, postawą i tym, co sobą prezentował, absolutnie na to zasługuje”.

Wspominał, że w tamtym czasie "właściwie każdy z radnych i nie tylko" mógł zostać prezydentem. „Chętnych, by pełnić tę funkcję jednak brakowało, bo było to wyzwanie niezwykle trudne. Jacek Kucharzewski zgodził się na to” – mówił Olszewski i dodał, że zdaniem ówczesnych radnych miasta I kadencji Kucharzewski był osobą najlepiej przygotowaną do tej funkcji.

Opolscy radni przegłosowali też w czwartek uchwałę, na mocy której nadano im. Mariana Spychały stadionowi żużlowemu w mieście. W uzasadnieniu zapisano, że Spychała, który zmarł w lutym br., przez wiele lat jako zawodnik oraz trener związany był z opolskim żużlem. „Karierę zawodniczą rozpoczął w 1949 r., a zakończył w 1970 r. (...); był pięciokrotnie medalistą Drużynowych Mistrzostw Polski oraz sześciokrotnym finalistą Indywidualnych Mistrzostw Polski (...) był również członkiem (...) kadry narodowej” – przypomniano. Później m.in. przez 14 sezonów Spychała był trenerem w Kolejarzu Opole.

W czwartek przegłosowano też nadanie jednemu z placów w mieście nazwy „Skwer Solidarności”. Zyskał ją plac na skrzyżowaniu ulic Ozimskiej i Katowickiej. Jak zapisano w uchwale – z inicjatywą w tej sprawie wyszedł b. przywódca opolskiej Solidarności Roman Kirstein, jeden z jej założycieli. Argumentem była m.in. obchodzona w tym roku 35. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”, a plac wybrano w związku z tym, iż w latach 80-tych stał przy nim budynek, w którym mieścił się Międzyzakładowy Komitet Założycielski "S". (PAP)