Podczas spotkania w środę w Belwederze Komorowski podziękował samorządowcom za współpracę. Podkreślił też, że przez 5 lat swojego urzędowania starał się, żeby problematyka samorządowa była "obecna i widoczna".

Komorowski przekazał im przygotowany w Kancelarii Prezydenta - we współpracy z samorządowcami - projekt ustawy wprowadzającej podatek komunalny.

Jak wyjaśnił, zamierzał złożyć go podczas kolejnej kadencji swojej prezydentury.

"Do tych moich obietnic, które zamierzałem zrealizować już w następnej kadencji prezydenckiej - ale takiej szansy mieć nie będę - należało m.in. wyodrębnienia podatku komunalnego w ramach podatku od osób fizycznych tak, by samorządy mogły po prostu korzystać w pełni z niezależności, której bez własnych pieniędzy nie ma" - powiedział.

Prezydent wyjaśnił, że sam nie zamierza składać projektu z powodu zbliżających się wyborów parlamentarnych.

"Dziś - mając pełną świadomość tego, że już nie można, nie powinno się, bo byłoby to tylko i wyłącznie działanie (...) przedwyborcze - nie zamierzam kierować projektu (...) do parlamentu" - powiedział.

Podkreślił jednak, że chce się wywiązać ze złożonej obietnicy, więc przekazuje - gotowy już - projekt samorządowcom.(PAP)