Zdaniem Wycichowskiej teatr jest w najtrudniejszej sytuacji od wielu lat, ma obecnie ok. 200 tys. zł długów, a artyści nie otrzymali pieniędzy za ostatnią premierę. W ciągu ostatnich czterech lat przyznawana PTT dotacja zmniejszyła się o ok. 470 tys. zł. Placówce nie udało się w tym roku pozyskać środków z ministerstwa kultury.

"Nasz teatr nie dogorywa - on nie żyje. Nie możemy działać, bo nasza dotacja nie obejmuje działalności merytorycznej. W tym roku otrzymaliśmy 3,7 mln zł dotacji, ta suma wystarcza na pensje dla 50 pracowników teatru, w tym 20 tancerzy, oraz na wynajem miejsca prób" - powiedziała Wycichowska. Jej zdaniem, żeby teatr mógł normalnie funkcjonować, potrzebowałby w sumie ok. 5 mln zł rocznie.

W czwartek w Poznaniu pracownicy PTT zorganizowali happening w siedzibie urzędu marszałkowskiego. Kilkanaście ubranych na czarno osób, w tym także tancerzy, przeszło do gabinetu marszałka województwa z kwiatami i "laurką" z okazji przypadającego w czwartek Międzynarodowego Dnia Teatru. Wśród zapisanych na laurce życzeń był apel o ocalenie PTT od likwidacji.

Marszałek Marek Woźniak podczas spotkania z zespołem powiedział, że byt teatru nie jest zagrożony. Przyznał przy tym, że jest szereg zarzutów do pracy dyrektor teatru Ewy Wycichowskiej.

„Gdyby coś groziło teatrowi, to byśmy reagowali, a takiego zagrożenia nie ma. Ale skierowałem przeciwko pani (dyrektor teatru) doniesienie do rzecznika dyscypliny finansów publicznych, bo kierowanie tym teatrem nie jest zgodne z regułami. Jeśli jest brak płynności, to jest to tylko efekt złego zarządzania, niczego więcej" - powiedział Woźniak.

Zapowiedział, że w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie przedstawicieli samorządu i teatru na temat warunków dalszego funkcjonowania placówki. Nie wykluczył też wsparcia teatru dodatkowymi środkami.

Polski Teatr Tańca - Balet Poznański został powołany z inicjatywy władz miejskich i środowiska artystycznego Poznania w 1973 roku. Jego pierwszym szefem został Conrad Drzewiecki. Od 1988 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym jest wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, choreograf i pedagog Ewa Wycichowska.

W ciągu 40 lat istnienia PTT zrealizował ponad 200 premier, gościł na pięciu kontynentach, był wyróżniony wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Fringe First na Festiwalu w Edynburgu.

Polski Teatr Tańca jest od 1994 roku organizatorem Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego, od 2004 roku Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca, zaś od 2008 roku Festiwalu Atelier.(PAP)