W Warszawie działa 17 jednostek organizacyjnych zarządzających ośrodkami sportowymi. Piętnaście z nich ma charakter dzielnicowy, dwie to jednostki ogólnomiejskie.

"Udało nam się za zgodą Rady Miasta przygotować specjalny program rewitalizacji i modernizacji naszych ośrodków. Na ten program zgromadziliśmy 130 mln zł, z czego 100 mln zł to są środki już rozdysponowane" - powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami w stołecznym ratuszu wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.

Zapowiedziała, że w najbliższych latach kompleksową modernizację przejdzie siedem ośrodków. "Jest to program na niespełna trzy lata" - powiedziała wiceprezydent stolicy.

Na rewitalizację Parku Kultury w Powsinie trafi ponad 11 mln zł, za które przeprowadzone zostaną dwa zadania inwestycyjne. W ciągu tego roku hala tenisowa nad dwoma kortami uzyska nową powłokę. Dodatkowo położona zostanie nowa nawierzchnia kortów ze sztucznej trawy, a także wymienione zostanie oświetlenie i system ogrzewania. W połowie roku opracowana zostanie również koncepcja zagospodarowania Parku Kultury w Powsinie. W 2015 r. park odwiedziło ponad 500 tys. osób.

Ponad 15,7 mln zł miasto przeznaczy na prace przy całorocznym stoku narciarskim "Szczęśliwice". Większość tej kwoty pochłonie modernizacja samego stoku narciarskiego, obecna mata igielitowa zostanie zastąpiona matą nowej generacji. Wybudowany zostanie także wyciąg chodnikowy dla początkujących narciarzy, jak również zabudowane zostanie górne piętro budynku głównego ośrodka. W 2015 r. "Szczęśliwice" odwiedziło ponad 420 tys. osób.

Trzecim ośrodkiem na liście jest tor łyżwiarski "Stegny", dla tego obiektu przygotowany został projekt zadaszenia i modernizacji, który uzyskał pozwolenie na budowę. "Projekt ma być realizowany wspólnie z Ministerstwem Sportu i nie możemy niestety wciąż doczekać się na dofinansowanie, teraz będziemy w marcu aplikować po raz ostatni" - powiedziała Kaznowska.

Dodała, że realizacja całego projektu to wydatek 164 mln zł, ministerstwo miało dofinansować zadanie kwotą prawie 64 mln zł. "Tych środków póki co nie ma" - zaznaczyła wiceprezydent. W 2016 r. miasto zredukowało środki "Stegny" do 19,5 mln zł. W zależności od tego, czy miastu uda się pozyskać te środki, ratusz przygotował dwa plany.

"Plan +A+ jest taki, że jeżeli pozyskamy dofinansowanie, wtedy w budżecie miasta będziemy poszukiwać brakującej kwoty, żebyśmy z tym zadaniem mogli ruszyć w pełni, czyli za wartość 164 mln zł. Jeżeli okaże się, że nie mamy szansy na to dofinansowanie, będziemy musieli również zweryfikować swoje plany inwestycyjne i prawdopodobnie nasz projekt zostanie nieco odchudzony, po to, żebyśmy własnym sumptem, z budżetu miasta dostosowali ten tor do naszych miejskich potrzeb" - powiedziała Kaznowska.

Kolejnym ośrodkiem, który przejdzie rewitalizację i modernizację, za 15 mln zł, będzie ośrodek "Moczydło" przy ul. Górczewskiej. Plan zakłada przede wszystkim modernizację niecki basenu rekreacyjnego – zostanie ona wykonana ze stali nierdzewnej. Wokół pojawią się m.in. brodziki, zjeżdżalnia i strefa placu wodnego dla dzieci. Zmodernizowane i rozbudowane zostaną boiska plażowe do siatkówki, piłki nożnej oraz badmintona.

Prawie 7 mln zł miasto wyda na modernizację ośrodka przy ul. Inflanckiej. Wymieniona zostanie powłoka nad basenem, dzięki zmianie membranowej hali na nowoczesną o dużej wytrzymałości możliwy będzie montaż wentylacji z odzyskiem ciepła. Przebudowane zostaną również wejścia i wyjścia z pływalni, które będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Modernizację przejdzie również stacja uzdatniania wody oraz budynek sauny.

Ponad 16,6 mln zł miasto przeznaczy na rewitalizację ośrodka "Hutnik" przy ul. Marymonckiej 42. Koncepcja rewitalizacji obejmuje modernizację całego terenu głównie pod kątem gry w piłkę nożną. Wybudowana infrastruktura pozwoli stworzyć bazę treningową dla mniejszych klubów sportowych, stowarzyszeń czy fundacji. Powstanie m.in. pełnowymiarowe boisko główne do piłki nożnej z nawierzchnią z trawy naturalnej, będą zadaszone trybuny po obu stronach boiska z ok. 1,2 tys. miejsc.

Ostatnią pozycją na liście miasta jest ośrodek "Namysłowska". Miasto przeznaczy na kompleksową rewitalizację tego miejsca 40 mln zł. W północno-zachodniej części ośrodka powstanie ogólnodostępna strefa sportów miejskich, gdzie zlokalizowany zostanie m.in. plac zabaw, siłownia plenerowa, skatepark oraz ścianka wspinaczkowa; będzie też budynek techniczny z wypożyczalnią sprzętu i sanitariatami. W strefie zewnętrznej ośrodka przywrócony zostanie kompleks basenów zewnętrznych, powstanie także zadaszone lodowisko/rolkowisko, boiska sportowe do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, piłki plażowej i badmintona.

Na liście przedstawionej przez Kaznowską nie znalazły się obiekty "Skry", które znajdują się obecnie w fatalnym stanie. Kaznowska powiedziała, że obiektami przez 40 lat zarządzał klub sportowy "Skra", który doprowadził do dewastacji obiektów. Wróciły one do miasta kilka miesięcy temu po wieloletnim procesie sądowym - przypomniała Kaznowska. Jak mówiła, w tej chwili miasto wspólnie z klubem sportowym przygotowuje program "przede wszystkim naprawy sytuacji +Skry+". Kaznowska podkreśliła, że klub musi uporządkować swoją sytuację finansową i prawne względem miasta i przedstawić dokumenty poświadczające wydatki inwestycyjne klubu na rzecz obiektu.

"Jesteśmy w zasadzie w przededniu zakończenia tego procesu porządkowania, czekamy w tej chwili już tylko na dokumentację +Skry+. Jest już przygotowana umowa dzierżawy na trzy lata i te trzy lata chcemy poświęcić na to, żeby powołany przeze mnie zespół roboczy z udziałem również klubu sportowego +Skra+ wypracował przyszłość dla +Skry+. Przede wszystkim będzie to mikroplan, który jest niezbędny dla tego ośrodka" - powiedziała Kaznowska.

Ponadto wiceprezydent poinformowała, że miasto chce zmienić system wspierania zespołów ligowych. "Jest to absolutna nowość, na którą dostaliśmy już zgodę Rady m.st. Warszawy w ramach budżetu. Wsparcie chcemy podzielić na dwa etapy - drużyny grające w niższych klasach rozgrywkowych będą otrzymywały wsparcie za pomocą dotacji, tak jak to było do tej pory. Natomiast zespoły grające w najwyższych klasach rozgrywkowych - chcielibyśmy kontraktować poprzez zakup usług promocyjnych, chcemy włączyć do tego programu Biuro Marketingu m.st. Warszawy" - powiedziała Kaznowska.

Jak doprecyzowała, do systemu dofinansowania w ramach umów promocyjnych przejdzie pierwsza liga i ekstraklasa. "Wszystkie pozostałe ligi pozostają w systemie dotacyjnym" - powiedziała Kaznowska. Na dofinansowanie promocyjne miasto rozpisze konkursy - zaznaczyła. (PAP)