Decyzje personalne podjął zarząd wojewódzki Polskiego Stronnictwa Ludowego w Białymstoku. Za kandydaturą Baszko, który dotąd był jednym z trzech wiceprezesów PSL w Podlaskiem, zagłosowało 29 osób, przeciw było 12.

Informacje o wyborze potwierdził  sam Baszko. Powiedział, że między kongresami to zarząd wojewódzki PSL ma uprawnienia, w określonych sytuacjach, do takich decyzji personalnych. Kierować PSL w regionie będzie ponad rok - do zakończenia trwającej kadencji władz.

Dzierzgowski kierował PSL w Podlaskiem od połowy 2008 roku. Jego obecne problemy związane są z tym, że kilka tygodni temu trafił w jego sprawie do sądu w Białymstoku, po kilkumiesięcznym śledztwie, akt oskarżenia. Prokuratura w Olsztynie zarzuca mu złożenie nierzetelnych dokumentów przy ubieganiu się o kredyty, a także podanie nieprawdziwych informacji w oświadczeniach majątkowych.

Dzierzgowski nie przyznał się do zarzutów. Kiedy jednak akt oskarżenia trafił do sądu, wojewoda podlaskie Andrzej Meyer (PO) złożył do premier Ewy Kopacz wniosek o jego odwołanie. 30 kwietnia premier odwołała Dzierzgowskiego ze stanowiska.

"Dziękuję koledze prezesowi za współpracę i liczę na wsparcie" - napisał Baszko po wyborze na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych. Pytany przez PAP o najbliższe plany partii w regionie powiedział, że trzeba przede wszystkim "utrzymać poprzeczkę samorządową, którą się wypracowało". Jego zdaniem, jeśli chodzi o wybory parlamentarne to podlaskie PSL powinno zawalczyć o więcej, niż jeden mandat (tak jest obecnie).

"Trzeba pokazać, że dobrych gospodarzy potrzebuje Sejm i rząd" - powiedział. Jego zdaniem, dobry wynik ludowców w wyborach do sejmiku może przełożyć się i na dobry wynik w wyborach parlamentarnych.

Podkreślił, że przed drugą turą wyborów prezydenckich PSL, jak i samorządowy zarząd województwa (tworzony z PO) popiera kandydaturę Bronisława Komorowskiego. Zapowiedział, że takie poparcie zadeklarują też samorządowcy wybrani z list PSL, w tym wójtowie i burmistrzowie.

Nowy szef ludowców w regionie poinformował też PAP, że na nowego wicewojewodę podlaskiego zostanie desygnowany Wiesław Żyliński - członek Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL i wiceprezes ludowców w regionie. (PAP)

rof/ kow/ jbr/