Jak poinformował w czwartek PAP dyrektor kieleckiego MOSiR Wojciech Dębski, w pierwszych zajęciach, które odbyły się w miniony weekend, uczestniczyło 2,9 tys. osób. „Następne spotkania będą odbywały się przez pięć kolejnych weekendów, na wszystkich pięciu miejskich pływalniach” - dodał.

Dębski podkreślił, że projekt ma umożliwić rekreację osobom, które chcą utrzymać aktywność ruchową mimo niesprzyjającej, jesiennej pogody.

Dzięki programowi pływania mogą się uczyć niemowlęta, dzieci, młodzież i seniorzy. W basenach, w określonych godzinach mogą pływać rekreacyjnie także osoby, które opanowały już tę umiejętność.

Zaplanowano zajęcia dla osób niepełnosprawnych i lekcje nurkowania. Można także skorzystać z różnych form aktywności ruchowej, takich jak: fitness-pilates, stretching, joga kręgosłupa, gimnastyka korekcyjna oraz aqua aerobic.

Odbędą się też szkolenia z ratownictwa medycznego. Przygotowano zajęcia z udzielania pierwszej pomocy tonącym i pokazy bezpiecznego zachowania się w wodzie. „Trzeba uzmysławiać ludziom, że kontakt z wodą nie jest zupełnie dowolnym, a zobowiązującym do pewnej rozwagi i dyscypliny” - powiedział Dębski.

Zaplanowano także zawody i maraton pływacki, prezentacje stylów pływackich przez finalistów Mistrzostw Polski w tej dyscyplinie, a 7 grudnia - zabawy mikołajkowe na basenach.

Imprezy rekreacyjne odbywają się w salach i basenach pływalni: Delfin, Orka, Mors, Foka i Jurajska - położonych w różnych dzielnicach Kielc. Zapisy obowiązują jedynie na lekcje nauki pływania. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Projekt jest finansowany z budżetu Kielc.