Nowy budynek ma 12 kondygnacji, a jego całkowita powierzchnia to ponad 33,6 tys. m kw. W gmachu, którego oficjalne otwarcie odbędzie się w środę, będzie pracowało ok. tysiąca osób.

„Samorząd województwa ma nareszcie swoją własną siedzibę i staje się w końcu widoczny w przestrzeni miasta” – podkreślił w poniedziałek marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Dotychczas samorząd województwa obradował gościnnie w jednej z sal Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Marszałek zaznaczył, że nowa siedziba nie tylko usprawni pracę ok. tysiąca urzędników, ale także stanie się bardziej przyjazna dla mieszkańców regionu. „Od teraz Wielkopolanie będą mogli wszystkie sprawy załatwić w jednym miejscu. Do tej pory komunikacja między poszczególnymi komórkami czy dostęp dla klientów z zewnątrz były zdecydowanie trudniejsze. Myślę, że nowa siedziba spowoduje, że urząd będzie funkcjonował zdecydowanie sprawniej” – przekonywał Woźniak.

„Pracujemy również cały czas nad tym, aby sala sesyjna była w pełni komfortowa. Przygotowany jest m.in. system głosowania elektronicznego oraz system zabierania głosu przez radnych bez potrzeby wychodzenia do trybuny. Będą mogli przemawiać z miejsca i jednocześnie będą widoczni na ekranie” – dodał Woźniak.

Wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak podkreślił, że po „spartańskich warunkach”, w jakich dotychczas urzędowali radni, zapewne trochę czasu zajmie im przyzwyczajenie się do komfortowych warunków".

„Budynek spełnia wszystkie oczekiwania i kryteria - tak właśnie był projektowany: żeby samorząd i jego poszczególne departamenty, a także sejmik, komisje i kluby miały godne warunki do pracy i do tego, żeby się spotkać, obradować i podejmować decyzje” – podkreślił Jankowiak.

Nowa sala sesyjna jest w stanie pomieścić ok. 300 osób. Jak zaznaczył przewodniczący klubu SLD-UP Sejmiku Woj. Wielkopolskiego Wiesław Szczepański, „w takiej sali 39 radnych zajmie cztery rzędy, parę kolejnych miejsc dyrektorzy i obserwatorzy, natomiast ok. 200 będzie zupełnie niewykorzystanych”.

„Sala i cały budynek powinny służyć całemu Poznaniowi, środowisku gospodarczemu oraz społecznemu, bo sam obiekt na siebie nie zarobi. Po to został wybudowany, żeby również zarabiać w sensie pełnego wykorzystania, aby nie stał pusty i żeby tętnił życiem (...)" - powiedział Szczepański, choć przyznał, że "na pewno jednak są to zupełnie inne warunki niż w urzędzie wojewódzkim”.

Jankowiak zapowiedział, że właśnie ze względu na rozmiary sali będzie mogła być ona wykorzystywana nie tylko przy okazji obrad sejmiku, ale także służyć mieszkańcom miasta i regionu.

„Zastanawiamy się nawet, czy któregoś z mniejszych pomieszczeń nie adaptować na np. sesje robocze, a ta sala może z powodzeniem służyć różnego rodzaju konferencjom, wydarzeniom, które organizuje samorząd lub których jest współgospodarzem. Może być również wykorzystywana i udostępniana nie tylko na posiedzenia sejmiku, ale również na wszystkie wydarzenia, które gromadzą większą liczbę uczestników” – zaznaczył Jankowiak.

Przewodniczący klubu PiS Zbigniew Hoffmann podkreślił, że zintegrowanie w jednym miejscu administracji jest bardzo dobrym posunięciem, „sprzyjającym profesjonalnej obsłudze petentów i pracy urzędników”, ale – jak zaznaczył – ważniejsza od względów wizualnych jest funkcjonalność całego budynku.

„Sala sesyjna prezentuje się przyzwoicie w materii estetycznej, ale pytanie, czy będzie funkcjonalna. Już pojawiają się pierwsze sugestie, że nie wszystko jest chyba zorganizowane tak jak powinno i już są jakieś usterki. Mimo to dajemy czas władzom województwa, żeby się z nimi uporały” – powiedział Hoffmann. (PAP)