Inwestycję sfinansowało Ministerstwo Sprawiedliwości, lokalne władze przekazały teren pod budowę sądu i pokryły koszty wykonania dokumentacji projektowej.

Prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic podkreśliła, że budowa nowego sądu była potrzebą chwili – poprzedni gmach przez lata odczuwał skutki szkód górniczych i był już w fatalnym stanie technicznym. Brakowało w nim też wystarczającej liczby pomieszczeń.

„Z tego powodu przez ostatnie lata mieszkańcy sprawy sądowe musieli załatwiać w dwóch rożnych lokalizacjach, często w niekomfortowych warunkach. Zależało nam na tym, by w końcu to zmienić, dlatego też w 2012 r. zdecydowaliśmy się przekazać działki inwestycyjne w centrum miasta pod budowę nowego sądu. Dodatkowo wykonaliśmy projekt budowlany budynku” - powiedziała Dziedzic.

Wartość przekazanych przez miasto nieruchomości to 3,2 mln zł, a ich powierzchnia wynosi 1,7 ha. Nowa siedziba sądu w Rudzie Śląskiej znajduje się przy ul. Bukowej 5a. Sam budynek ma ponad 5 tys. m kw. powierzchni użytkowej na pięciu kondygnacjach. Poza poprawą komfortu pracy, polepszy się też obsługa klientów sądu.

„Dzięki zorganizowaniu zinformatyzowanego punktu informacji strony uzyskają szybki dostęp do informacji o stanie zaawansowania spraw czy bieżącej informacji o miejscu oraz przebiegu każdej sprawy” - powiedział dyrektor Sądu Okręgowego w Gliwicach Amadeusz Jędrzejczyk. Ponadto obiekt został zaprojektowany w taki sposób, by osoby niepełnosprawne mogły dotrzeć do wszystkich ogólnodostępnych pomieszczeń sądu.

Prace przy budowie nowej siedziby Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej rozpoczęły się w grudniu 2013 r. i miały potrwać trzy lata. Termin ten został przyspieszony i już w marcu br. do nowego gmachu mogły przenieść się wydziały i oddziały rudzkiego sądu. Mieszkańcy z nowego sądu korzystają już od 1 kwietnia br. „Proces inwestycyjny przebiegał bardzo sprawnie, duża w tym zasługa władz Rudy Śląskiej” - ocenił wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

Dotychczasowy budynek sądu przy ul. 1 Maja wzniesiony został w latach 1928-1929. Dawniej był siedzibą władz gminy Nowa Wieś, a od 1953 r. sądu - najpierw dla gminy Nowy Bytom, a następnie dla Rudy Śląskiej. W 2007 r. budynek został wpisany do rejestru zabytków. Ponieważ miał zbyt małą powierzchnię, na potrzeby niektórych wydziałów sąd wynajmował też budynek przy ul. Czarnoleśnej. Stary gmach sądu przejmie Skarb Państwa. Lokalne władze będą chciały przejąć ten budynek na własność.

W strukturze organizacyjnej Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej funkcjonuje pięć wydziałów, w których zatrudnionych jest 157 pracowników oraz 28 sędziów. W 2015 r. w Sądzie Rejonowym w Rudzie Śląskiej załatwiono 44 tys. spraw.(PAP)