Dzwon upamiętniający rok Mikołaja Kopernika ma zawisnąć na wieży olsztyńskiej katedry. W ciągu najbliższych trzech miesięcy odleje go firma ludwisarska spod Gliwic, która z ceną 119 tys. zł wygrała przetarg, ogłoszony w imieniu samorządu województwa przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Informacja o wynikach przetargu została umieszczona na stronie internetowej Centrum.

Na czaszy dzwonu wygrawerowany zostanie wizerunek Mikołaja Kopernika, daty jego urodzin - 1473 i śmierci - 1543 oraz inskrypcja "Rok Mikołaja Kopernika Anno Domini 2013". Znajdą się tam również "imiona i nazwiska oraz piastowane funkcje": papieża Franciszka, metropolity warmińskiego ks. abpa Wojciecha Zięby i proboszcza archikatedry ks. Andrzeja Lesińskiego. Nie będzie natomiast - jak zakładał pierwotny projekt - nazwiska marszałka województwa Jacka Protasa, który zostanie wymieniony jedynie z funkcji.

O zmianie treści napisu zdecydowała komisja przetargowa na życzenie samego zainteresowanego. Wcześniej marszałek wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym zapewniał, że nic nie wiedział o planach umieszczenia swojego nazwiska na kościelnym dzwonie. Zapowiedział też, że takiego napisu nie będzie.

Pierwotną treść inskrypcji z nazwiskiem marszałka przygotowała strona kościelna. Proboszcz parafii katedralnej oceniał w rozmowie z PAP, że umieszczenie personaliów fundatora "nie jest niczym dziwnym i nadzwyczajnym", bo wynika z ludwisarskiej tradycji. Część lokalnych środowisk i mediów skrytykowała jednak te plany jako niestosowne.

Elementami wystroju dzwonu mają być "gwiazdki pokryte płatkowym złotem", a także herb województwa, archidiecezji i papieski. Dzwon Kopernik będzie ważyć 1650 kg i brzmieć w tonacji "d". Ma być używany "tylko w najbardziej podniosłych momentach historii miasta i regionu". Prawdopodobnie po raz pierwszy rozbrzmi w kwietniu, w dniu kanonizacji Jana Pawła II.