Budowa boiska przy gimnazjum nr 12 na olsztyńskim Zatorzu otrzymała 41,96 proc. wszystkich oddanych w budżecie obywatelskim głosów. "Do tego zwycięstwa przyczynili się uczniowie. Zbierali głosy m.in. po mszach, na których proboszcz informował wiernych o takim projekcie, w galeriach handlowych i wśród rodziny i znajomych" - powiedziała nauczycielska WOS w tej szkole Joanna Skłodowska-Płoska, która wraz z drugą nauczycielką, Anną Iwanowicz, złożyły do budżetu obywatelskiego projekt budowy boiska.

Gimnazjum nr 12 dotąd nie miało profesjonalnego boiska, mimo że w tej szkole działają klasy piłkarskie, których absolwenci grają w ligach całej Europy. Dyrektor gimnazjum nr 12 Andrzej Tyrecki powiedział PAP, że dofinansowanie z miasta wynoszące 1 mln zł "powinno wystarczyć na tę budowę". "Nie wiem jeszcze, kiedy ona ruszy i kto będzie fizycznie za inwestycję odpowiedzialny, ale mam nadzieję, że za rok uczniowie będą mogli z niego korzystać" - powiedział Tyrecki.

W tegorocznym obywatelskim budżecie Olsztyna było 21 ogólnomiejskich projektów. W kolejności kolejne miejsca w głosowaniu zdobyły: budowa ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Łyny oraz drugi etap rewitalizacji Parku Jakubowo. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przyznał, że nie zapadły jeszcze decyzje, czy projekty te mają szansę realizacji w przyszłorocznym budżecie miasta. Zasugerował jednak, że "największym wyzwaniem będzie budowa obwodnicy Olsztyna i dróg dojazdowych, do czego potrzebny będzie wkład własny".

Wśród projektów osiedlowych wygrały w większości te, związane z budową i naprawą chodników, czy schodów na osiedlach, sporo głosów oddano na budowę parkingów. "To zadania własne gminy, ale niestety, nie ma w budżecie dość środków na realizację tych zadań, stąd takie, a nie inne decyzje mieszkańców" - przyznał prezydent Grzymowicz.

Wiceprzewodnicząca rady miasta Halina Ciunel powiedziała, że zespół koordynujący głosowanie nad budżetem obywatelskim "także zwrócił uwagę na to, że wygrywają zadania należące do zadań własnych gminy".

W tegorocznym budżecie obywatelskim Olsztyna rozdysponowano w sumie 3,3 mln zł. Na wszystkie projekty oddano w sumie ponad 23 tys. głosów, co sprawiło, że zespół podsumowujący budżet w ostatnim czasie został wzmocniony o 14 kolejnych osób. (PAP)