Wspólne projekty z nowej unijnej perspektywy będą realizować: Giżycko (miasto, gmina i powiat), Mrągowo (miasto i gmina) oraz gminy Orzysz, Pisz, Pozezdrze, Ruciane-Nida, Ryn i Węgorzewo. Inicjatywa wspólnego działania wyszła z Mikołajek i do niedawna to ten samorząd koordynował prace związane z przygotowywaniem się do absorbcji nowych unijnych pieniędzy.

"Stwierdziliśmy jednak, że podzielimy między siebie koordynację poszczególnych zadań, bo wszystkie projekty są duże i wymagają sporego zaangażowania" - powiedział PAP burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski i dodał, że jego gmina będzie nadzorowała program odbudowy szlaków wodnych, gmina Mrągowo będzie koordynowała projekty związane z budową w mazurskich miastach kanalizacji burzowej, a Giżycko zajmie się projektem budowy szlaków rowerowych.

Lokalne organizacje turystyczne maja się zająć przygotowaniem projektu, który ma posłużyć do zbudowania systemu rezerwacji miejsc noclegowych i czarteru łodzi. Koordynatorzy kolejnych zadań będą jeszcze wyznaczani, ponieważ w sumie mazurskie samorządy chcą zrealizować kilkadziesiąt wspólnych projektów. Mają one na celu stworzenie jednolitego i atrakcyjnego dla turystów regionu (teraz infrastruktura turystyczna w mazurskich miejscowościach jest zróżnicowana).

W rozmowie z PAP burmistrz Mikołajek dodał, że dodatkowo wszystkie zrzeszone mazurskie samorządy powołają wspólne biuro do obsługi unijnych projektów z nowej perspektywy. Jeszcze nie wiadomo, czy będzie ono miało stałą siedzibę w Mikołajkach, czy w Giżycku.

Jak powiedział PAP burmistrz Jakubowski mazurscy samorządowcy w ostatnim czasie zdecydowali, że będą dążyć do tego, by do jesieni każdy z samorządów opracował potrzebne do realizacji poszczególnych zadań dokumenty. "Chodzi m.in. o oceny oddziaływania na środowisko, studia wykonalności poszczególnych zadań, musimy też pozawierać między sobą porozumienia" - wyliczył burmistrz Mikołajek i dodał, że niektóre z tych projektów zostały uznane za kluczowe w nowej perspektywie unijnej regionu, co stawia je na uprzywilejowanej pozycji w staraniu się o dotacje.

W ocenie Jakubowskiego, jako pierwszy spośród kilkunastu projektów ruszy ten związany ze szlakami wodnymi, który będzie realizowany przez gminy w porozumieniu i przy współpracy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie. Jak czytamy w strategii rozwoju mazurskich samorządów, projekt ten "obejmuje budowę, przebudowę i modernizację infrastruktury portowej na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich, odnowienie i poprawę śródlądowego szlaku wodnego WJM oraz rewitalizację nabrzeży, nadanie im nowych funkcji gospodarczych, stworzenie systemu małych ekologicznych przystani żeglarskich poprzez zagospodarowanie istniejących bindug".

Jednym z działań w tym obszarze ma być też zbudowanie nowej kładki dla pieszych nad jeziorem Mikołajskim i Tałty w Mikołajkach; obecna, 40-letnia betonowa kładka jest w fatalnym stanie technicznym. Jakubowski powiedział PAP, że budowa nowej kładki może się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Na początku przyszłego roku będą też realizowane naprawy mazurskich kanałów, z których na pierwszy ogień ma pójść Kanał Niegociński. Burmistrz Jakubowski przyznał, że docelowo wyremontowane mają być wszystkie mazurskie kanały, a także śluza w Guziance. "By zacząć remont śluzy najpierw trzeba będzie od podstaw zbudować nową śluzę Guzianka II, bo inaczej nie da się tego zrealizować" - przyznał Jakubowski. Śluza w Guziance jest obecnie najbardziej obciążoną żeglugowo śluzą w kraju.

Projekty budowy ścieżek rowerowych także będą realizowane w miarę szybko, ponieważ samorządy mają już uzgodniony przebieg tras. Założenia są takie, że trasy mają prowadzić po najciekawszych turystycznie miejscach i mają być spójne w każdej gminie (jeśli chodzi o oznakowanie), po drodze zaś mają powstać miejsca do odpoczynku dla cyklistów. Trasy te mają się połączyć ze ścieżkami rowerowymi budowanymi przez samorząd województwa w ramach tzw. dużego projektu budowy tras dla rowerzystów w całej Polsce wschodniej.

Strategia dla mazurskich samorządów do 2020 roku zakłada także zbudowanie w regionie siedmiu parków tematycznych, szereg działań proekologicznych (budowę kanalizacji sanitarnych, termomodernizację budynków publicznych) i działania promocyjne. (PAP)