O to, by oficjalną patronką Piekar Śląskich była Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, zabiegały lokalne władze. Rok temu miejscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie. Później ich prośba trafiła do Watykanu. Decyzję władz kościelnych metropolita katowicki ogłosił podczas piątkowej uroczystej sesji Rady Miasta.

„To dla nas nie tylko zaszczyt, ale i zobowiązanie” - powiedział prezydent Piekar Stanisław Korfanty, który wraz z ks. prałatem Władysławem Nieszporkiem, kustoszem piekarskiej bazyliki, był inicjatorem nadania tytułu. „Uznanie przez Stolicę Apostolską Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej jako patronki u Boga miasta Piekary Śląskie potwierdza to, czego my, piekarzanie, od lat doświadczamy i co nosimy głęboko w swych sercach" - dodał.

Prezydent miasta przypomniał, że Piekary Śląskie od wieków identyfikowane są z Matką Bożą. "Od lat staramy się to zaakcentować i upamiętnić" - podkreślił.

Po uroczystej sesji abp Wiktor Skworc odprawił mszę w intencji mieszkańców. Metropolita wskazał, że Boska Piekarska jest patronką dla piekarskich parafii, ale przede wszystkim dla samorządu i wszystkich mieszkańców. Miejskie uroczystości związane z ogłoszeniem patronatu zaplanowano w piątek w Piekarach na cały dzień.

Inicjatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że decyzja Stolicy Apostolskiej jest tylko potwierdzeniem wielowiekowej tradycji pielgrzymowania do Piekar Śląskich, słynących z obrazu Matki Boskiej. Lokalne władze starają się na wiele sposobów podkreślać związki miasta z kultem maryjnym. W 2005 r. herb miasta wzbogacił się o wizerunek piekarskiej bazyliki, a od 2009 roku miasto ma swój hejnał oparty na linii melodycznej pieśni „Matko Piekarska”. W tym samym roku, 350-lecia kultu maryjnego w Piekarach Śląskich, prezydent zawierzył miasto opiece Matki Bożej Piekarskiej.

W październiku ubiegłego roku piekarscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę inicjującą procedurę przygotowań do nadania tytułu. Prezydent miasta otrzymał upoważnienie do podjęcia działań w celu uzyskania zgody władz kościelnych. Pismo z prośbą o ustanowienie patronki przesłał do Stolicy Apostolskiej abp Skworc. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na podstawie przesłanych dokumentów wydała stosowny akt w święto świętej Barbary, patronki archidiecezji katowickiej - 4 grudnia 2013 r. Na 12 września wyznaczono jego publiczne ogłoszenie. Poprzedziła je peregrynacja wizerunku Piekarskiej Madonny przez parafie.

Piekary Śląskie są ośrodkiem kultu maryjnego od kilkuset lat. Pierwsza pielgrzymka do słynącego z cudownych uzdrowień obrazu przybyła tam w 1676 r. Majowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców oraz sierpniowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt do piekarskiego sanktuarium gromadzą co roku dziesiątki tysięcy wiernych i należą do najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku. Przez kilkanaście lat do Piekar pielgrzymował ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła, kierując stąd posłanie do ludzi pracy.(PAP)