Materiały budowlane, w tym cegły i pustaki trafią m.in. do wielkopolskiej Nekli. "Dziś zostaną przekazane sześcioosobowej rodzinie, która będzie mogła dzięki temu odbudowywać uszkodzony budynek mieszkalny. Wczoraj materiały budowlane otrzymały też dwie rodziny w gminie Pakosław" – powiedział Stube.

Dodał, że Wielkopolski Urząd Wojewódzki zaangażował się w dystrybucję materiałów budowlanych i pośredniczy w kontaktach z zainteresowanymi pomocą firmami oraz samorządami.

W związku ze zgłaszanym zapotrzebowaniem kolejnych samorządów na wypłaty zasiłków celowych dla poszkodowanych wskutek orkanu, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zwrócił się w środę do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka z wnioskiem o kolejne środki - prawie 233 tys. zł.

Łączna pula środków, o jakie wystąpił dotychczas wojewoda to niemal 560 tys. zł. W poniedziałek minister Błaszczak podpisał wniosek wojewody o wypłatę pierwszych zasiłków dla ofiar orkanu na kwotę 123 tys. zł.

Wypłacane przez wojewodę zasiłki nie są pierwszą formą pomocy dla ofiar klęsk żywiołowych. W sierpniu przez Wielkopolskę przetoczyła się nawałnica, która zniszczyła 5 tys. budynków, w tym 3,8 tys. mieszkalnych. Wojewoda przekazał poszkodowanym blisko 34 mln zł.

Zgodnie z wytycznymi MSWiA, poszkodowane osoby mogą otrzymać zasiłki celowe - w wysokości do 6 tys. zł. - na zabezpieczenie podstawowych potrzeb. Jeżeli konieczny będzie remont domu lub jego odbudowa, kwota zasiłków może wzrosnąć do nawet 200 tys. zł. (PAP)