Jej kandydaturę zaprezentowała we wtorek na konferencji prasowej w Rzeszowie działaczka Twojego Ruchu i stowarzyszenia Kongres Kobiet Barbara Nowacka, która nazwała Niewczas "najlepszą ambasadorką Rzeszowa w Polsce, w Europie i na świecie".

"Kongres Kobiet popiera kandydaturę Marty Niewczas na prezydentkę Rzeszowa, bo popieramy kobiety aktywne politycznie, które chcą działać na rzecz zmian i przemian społecznych. Marta jest taką kandydatką; dla mnie, dla Kazimiery Szczuki, dla prof. Magdaleny Środy, dla Doroty Warakomskiej i wielu innych" – powiedziała Nowacka.

"Chcemy, żeby polska polityka wyglądała inaczej. Żeby miała oblicze energii, aktywności, który daje Marta Niewczas i jej komitet wyborczy" – dodała.

Niewczas, która przez wiele lat współpracowała z obecnym prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem, zaznaczyła, że miastu potrzeba jest zmiana pokoleniowa. Rządzący od 2002 r. Ferenc w lutym skończył 74 lata. Zapowiedział udział w tegorocznych wyborach samorządowych. "Myślę, że jestem przygotowana. Mam wykształcenie, a przede wszystkim przez 12 lat podpatrywałam naszego prezydenta (T. Ferenca), który pokazał kierunek. Pokazał, jak rządzić; dał dobry przykład, ale dzisiaj jestem także takim przykładem pałeczki pokoleniowej. To nieprawda, że my 40-latkowie nie jesteśmy przygotowani, żeby kontynuować jego misję. Jesteśmy" – podkreśliła.

Jej zdaniem mieszkańcy "oczekują już czegoś innego, lepszej wizji miasta". "Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść. Kiedy dwa lata temu kończyłam karierę (sportową), płakałam dwa tygodnie, bo wydawało mi się, że mogę zdobyć nie jedno mistrzostwo świata, ale wiedziałam, że są już młodsi" – zaznaczyła.

Niewczas mówiła też, że chciałaby zapamiętać prezydenta Ferenca "jako osobę, która zostanie bohaterem naszego miasta". "Żeby po prostu tej cienkiej granicy nie przekroczył. Ja wierzę, że mieszkańcy dadzą nam szansę" – zaznaczyła.

Kandydatka na prezydenta Rzeszowa startuje z Komitetu Wyborczego Wyborców Marty Niewczas Aktywny Rzeszów. Jest sześciokrotną mistrzynią świata w karate tradycyjnym. Od 2002 r. zasiada w radzie Rzeszowa. Dwukrotnie bezskutecznie kandydowała do Sejmu, w 2005 r. z listy PO, a w 2011 r. z listy SLD-UP. Bez powodzenia startowała też w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego; była liderką podkarpackiej listy Europa Plus Twój Ruch. Jest doktorem nauk z zakresu kultury fizycznej.

Dotychczas swój udział w walce o fotel prezydenta Rzeszowa zapowiedzieli: poseł PiS Andrzej Szlachta, urzędujący prezydent Ferenc i Krzysztof Prendecki z Kongresu Nowej Prawicy. W wyborach samorządowych w 2010 r. Ferenc wygrał w I turze - uzyskał 53,25 proc. głosów. Kolejne miejsca w wyborach na prezydentach miasta zajęli wtedy: Jerzy Cypryś (PiS) - 34,86 proc., Andrzej Dec z PO - 7,59 proc., Wiesław Walat (KWW Rzeszowianie Razem) - 2,77 proc., Jerzy Maślanka (Komitet Wyborczy Nasz Dom Rzeszów) - 1,53 proc. (PAP)