Siembab powiedział w piątek, że najwięcej pieniędzy otrzymały miasta Tychy (ponad 1 mln zł) i Chorzów (ok. 704 tys. zł) oraz gmina Pilchowice w powiecie gliwickim (528 tys. zł).

"W wyniku realizacji tej edycji programu +Maluch+ w województwie śląskim powstanie 230 nowych miejsc w żłobkach" - powiedział PAP Siembab. Poinformował, że na 32 projekty z 17 miast i gmin, tylko osiem dotyczy tworzenia nowych miejsc. "Nie jest to dużo" - dodał. W przypadku pozostałych 24 projektów pieniądze zostaną przeznaczone na bieżące utrzymanie już istniejących miejsc.

Tychy, które uczestniczą w programie od pierwszej edycji, utworzyły dotąd 90 dodatkowych miejsc w żłobkach. Uzyskane w tej edycji pieniądze - jak poinformowała rzeczniczka Urzędu Miasta Ewa Grudniok - przeznaczą na ich utrzymanie. "Wiele gmin nie dopłaca do niepublicznych żłobków, nie ma żadnych dotacji czy programów wsparcia, Tychy są jednym z niewielu miast, które to robią. Przyznanie tej dotacji to duża ulga dla gminy, która tylko w tym roku do żłobków niepublicznych z budżetu miasta dopłaci ponad 753 tys. zł" - poinformował Urząd Miasta w Tychach.

Obecnie w Tychach funkcjonuje jeden miejski żłobek ze 150 miejscami oraz sześć żłobków niepublicznych, gotowych na przyjęcie 172 dzieci w wieku od 20 tygodnia do 3 lat. Jak powiedziała Grudniok, w otwartym w kwietniu tego roku żłobku są jeszcze 33 wolne miejsca. "Rodzice mogą się zapisywać" - poinformowała.

Rządowy program "Maluch", którego celem jest wspieranie gmin w tworzeniu miejsc opieki dla dziećmi do trzech lat, został uruchomiony w 2011 roku - wszedł w życie razem z tzw. ustawą żłobkową, która wprowadziła nowe formy opieki nad małymi dziećmi. Program ma formę konkursu, w którym samorządy mogą się ubiegać o dotację na budowę nowych placówek, jak i na adaptację pomieszczeń na żłobki. W tym roku zakres dofinansowania został rozszerzony o koszty funkcjonowania instytucji opieki nad dziećmi.