Twórcy filmu, którego akcja rozgrywać się ma w przedwojennym Lublinie, chcą, aby serial był emitowany w TVP i aby Telewizja Polska była też jego producentem.

„Scenariusz został już złożony w Telewizji Polskiej. Jest jeszcze w czytaniu, wiem, że pierwsze opinie są dość wysokie. W ciągu kilku miesięcy będzie decyzja, co do emisji, a kiedy ta zapadnie, to wtedy będzie wiadomo, kiedy rozpocząć prace przygotowawcze” - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Lublinie producent serialu Janusz Skałkowski ze Studia Filmowego Kalejdoskop.

Serial „Komisarz Maciejewski” składać się ma z 11 odcinków po ok. 45 minut każdy. Film oparty jest na fabule serii kryminałów Marcina Wrońskiego, których głównym bohaterem jest policjant komisarz Maciejewski. Scenariusz filmu powstał na podstawie trzech powieści „Morderstwo pod cenzurą”, „Kino Venus” oraz „Skrzydlata trumna”, których akcja rozrywa się w przedwojennym Lublinie.

Reżyserem filmu będzie Witold Adamek, scenariusz napisał we współpracy z Adamkiem autor powieści Marcin Wroński. Do realizacji serialu jego twórcy chcą zaprosić m.in. Piotra Fronczewskiego i Janusza Gajosa.

Wroński w cyklu kryminałów o komisarzu Maciejewskim napisał już sześć powieści. Ich akcja rozgrywa się w Lublinie a - jak podkreśla sam autor - historie kryminalne to często preteksty do zgłębiania przeszłości Lublina; w książkach ukazywane są różne fragmenty z historii miasta, jego życia gospodarczego czy społecznego. W kryminałach o Maciejewskim Wroński umieszcza m.in. cytaty z przedwojennej prasy, z różnych dokumentów i wspomnień.

„Cieszę się, że komisarz Maciejewski staje się takim produktem jak lubelski cebularz. Wierzę, że powstanie dobry serial” - powiedział Wroński.

Serial „Komisarz Maciejewski” - w przypadku skierowania go do realizacji przez Telewizję Polską - otrzyma 350 tys. zł wsparcia z Lubelskiego Funduszu Filmowego. Fundusz – finansowany z budżetu miasta - ma na celu promocję Lublina w filmach.

Środki Lubelskiego Funduszu Filmowego, są przyznawane w drodze konkursu produkcjom (dokumentalnym, fabularnym, animowanym), które są związane z Lublinem poprzez tematykę, twórców a przede wszystkim miejsce realizacji filmu. Na tegoroczny konkurs wpłynęło 16 projektów filmów fabularnych, dwa animowane oraz 30 dokumentalnych.

Sąd konkursowy zdecydował o wsparciu produkcji serialu, którego wartość artystyczną i promocyjną oceniono bardzo wysoko. „Sąd konkursowy zarekomendował udzielenie wsparcia finansowego dla serialu, aby doprowadzić do realizacji projektu przez TVP” - powiedział przewodniczący sądu konkursowego Piotr Kotowski.

Wsparcie z Lubelskiego Funduszu Filmowego - w kwocie 50 tys zł - otrzymał też film dokumentalny „Lustra Leszka Mądzika” prezentujący twórczość i sylwetkę tego wybitnego artysty, twórcy Sceny Plastycznej KUL. Film wyreżyseruje Natasza Ziółkowska-Kurczuk.

W poprzednich latach dotacje z Lubelskiego Funduszu Filmowego uzyskał m.in. serial TVP „Wszystko przed nami”, dokument „Złota 2” w reż. Andrzeja Titkowa oraz film fabularny „Carte Blanche” w reż. Jacka Lusińskiego, do którego zdjęcia są obecnie kręcone w Lublinie. (PAP)