Przygotowana przez łódzki magistrat ilustrowana książeczka to kolejny etap samorządowej kampanii informacyjnej "Miasto szkół dla maluchów". Jej celem jest przekonanie rodziców do posyłania dzieci do szkoły w wieku sześciu lat. Ten obowiązek zniosła przyjęta pod koniec ubiegłego roku znowelizowana ustawa o systemie oświaty.

Według inicjatorów miejskiej akcji 12-stronicowa ilustrowana broszura ma rozwiać obawy rodziców tegorocznych sześciolatków i przekonać ich do posłania dzieci do szkół.

"W informatorze znalazły się m.in. zagadnienia dotyczące korzyści wynikające z posłania 6-latka do szkoły. Nasi eksperci odpowiadają w nim na najczęściej zadawane pytania - m.in. dlaczego warto posłać sześciolatka do szkoły, po czym poznać, że dziecko jest gotowe do podjęcia obowiązków szkolnych oraz jak przygotowane są klasy dla dzieci 6-letnich" - poinformowali PAP koordynatorzy programu.

Wkrótce za pośrednictwem przedszkoli, przychodni, instytucji kultury do rodziców 6-latków ma trafić osiem tysięcy egzemplarzy informatora.

Kolejnym etapem akcji będą spotkania dla rodziców z nauczycielami i dyrektorami szkół podstawowych, które zostaną zorganizowane w miejskich przedszkolach w pierwszej połowie lutego.

Zaplanowano też dzień otwarty we wszystkich łódzkich szkołach podstawowych, który odbędzie się w sobotę, 6 lutego. Jak poinformował urząd, miejskie placówki w godz. 9-14 zorganizują spotkania informacyjne oraz konsultacje z pedagogami i nauczycielami. "Ten dzień będzie również dobrą okazją do obejrzenia szkolnych wnętrz i sprawdzenia, jak dobrze szkoła przygotowana jest na przyjmowanie najmłodszych uczniów" - przekonują przedstawiciele władz Łodzi.

W planach jest także nakręcenie spotów z udziałem rodziców, których dzieci rozpoczęły swoją edukację szkolną w wieku sześciu lat.

W ubiegłą sobotę weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która przywraca obowiązek szkolny od 7. roku życia oraz obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego dla dzieci w wieku 6 lat. Jak oszacowano, w efekcie pozostania w przedszkolach sześciolatków, w Łodzi możne zabraknąć w tym roku miejsc dla ok. 3 tys. trzylatków, a ok. 130 nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego może stracić pracę. (PAP)