„William jest wałachem rasy KWPN (holenderski koń gorącokrwisty – przyp. PAP) wyhodowanym w naszej stajni. Jest to bardzo spokojny koń, który ma ogromne serce i kocha współpracować z ludźmi” – powiedziała kierownik KJ „Zbyszko" Maria Antoniewicz-Połeć.

Przekazanie konia strażnikom miejskim odbyło się w Pasażu Schillera przy głównej ulicy Łodzi – Piotrkowskiej. Podczas krótkiej uroczystości komendant Zbigniew Kuleta podkreślił, że sekcja konna jest chlubą nie tylko kierowanej przez niego jednostki.

„Nieskromnie powiem, że jest to najlepsza sekcja konna w strażach miejskich w Polsce. To powód do dumy, że możemy tę sekcję jeszcze rozwijać. Mamy w tej chwili siedem koników. Ten będzie ósmy i będzie teraz przygotowywany do służby w terenie. Mam nadzieję, że spisze się dobrze i spełni oczekiwania, jakie wobec niego mamy. Będzie kolejną wizytówką naszego miasta” – powiedział Kuleta.

Pomysłodawcą przekazania konia łódzkim strażnikom miejskim oraz jego fundatorem był Zbigniew Kamiński, właściciel stajni i KJ „Zbyszko”. Sam pomysł był efektem kilkuletniej współpracy tych podmiotów, która zaczęła się kilka lat temu podczas jednego z finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

„W styczniu dla WOŚP organizujemy na Piotrkowskiej paradę konną i podczas jednej z nich poznałam strażników z sekcji konnej. Zaprosiłam ich do nas i tak to się zaczęło. Dwa razy byliśmy już organizatorem ogólnopolskiego szkolenia służb mundurowych a z łódzką strażą miejską współpracujemy przy wszystkich wydarzeniach. Wspieramy ich i staramy się udostępniać im miejsce do jazdy a oni swoimi pokazami wzbogacają nasze imprezy. Fantastycznie wyglądają jadąc ze sztandarem” – powiedziała PAP Antoniewicz-Połeć.

Dodała, że łódzcy strażnicy pracujący w sekcji konnej, to „ogromni pasjonaci i specjaliści”, którzy dobrze sobie radzą z końmi.

 

Stado z Wiączynia Dolnego liczy ponad sto koni wśród których jest ok. 20 przygotowanych do rywalizacji sportowej. Są to zwierzęta do 7 lat.

W Centrum Sportowo-Rekreacyjnym „Zbyszko” w Wiączyniu Dolnym oprócz stajni, hali, parkurów i sklepu jeździeckiego znajdują się też m.in. pokoje hotelowe, sale konferencyjne i bankietowe a także restauracja Rancho. Z tej ostatniej przy smacznym posiłku można m.in. obserwować większość zawodów i pokazów, bo jej okna wychodzą na duży parkur wyposażony m.in. w trybuny i oświetlenie.(PAP)