Nowa wycena nieruchomości pod Bramę Miasta powinna być gotowa pod koniec lutego - powiedział w czwartek PAP dotychczasowy szef Nowego Centrum Łodzi, a obecnie dyrektor EC1 Miasto Kultury Błażej Moder. Będzie to pierwsza miejska nieruchomość na obszarze NCŁ, którą miasto wystawi na sprzedaż.

Brama Miasta - reprezentacyjny budynek i architektoniczny symbol Łodzi - ma powstać na terenie Nowego Centrum Łodzi. Radni w 2013 r. zgodzili się na sprzedaż działki o pow. ponad 7,5 tys. m kw. za nie mniej niż 40 mln zł, a do pierwszego przetargu stanął jeden inwestor - spółka LDZ Brama.

Umowę przedwstępną o sprzedaży podpisano z końcem 2013 roku, ale w czerwcu ub. r. magistrat poinformował, że spółka, choć wpłaciła 12 mln zł pierwszej raty, ostatecznie wycofała się z transakcji.

"Po uzyskaniu wyceny, w marcu przedstawimy nieruchomość Radzie Miejskiej do zaopiniowania do sprzedaży tak, żeby przetarg mógł zostać rozstrzygnięty w połowie tego roku" - zaznaczył Moder.

Podczas czwartkowej prezentacji makiety obszaru NCŁ przypomniał, że radni przyjęli już plany miejscowego zagospodarowania dla tego obszaru, uporządkowane i zdiagnozowane zostały problemy ze stanami prawnymi wszystkich nieruchomości i przygotowano memoranda inwestycyjne dla terenów, które miasto będzie chciało sprzedać inwestorom.

Zostały też zarezerwowane pieniądze unijne m.in. w ramach Kontraktu Terytorialnego na miejskie inwestycje na tym terenie, które będą realizowane w latach 2015-2022. Wśród nich są m.in. rewitalizacja ul. Moniuszki, wraz z powstaniem multiteki, wyposażenie zrewitalizowanych budynków zabytkowej elektrociepłowni EC1: Wschód i Zachód oraz utworzenie w jej południowo-wschodniej części Centrum Gier Komputerowych i Komiksu. Wartość miejskich inwestycji na tym terenie szacuje się na ponad 300 mln zł.

"Skończyliśmy cały proces planowania, zabezpieczyliśmy pieniądze na inwestycje publiczne i czekamy na ruch sektora prywatnego" - dodał Moder. Na razie prywatny kapitał inwestuje na terenach nienależących do miasta m.in. na działce po

niedawno wyburzonym hotelu Centrum, gdzie właściciel planuje nową inwestycję hotelowo-biurowo-usługową. "Mamy nadzieję, że wprowadzenie do gry nieruchomości miejskich przyspieszy proces inwestycyjny" - uważa szef EC1 Miasto Kultury.

Nowe Centrum Łodzi obejmuje 94 ha w samym centrum miasta, czyli blisko 7 proc. strefy wielkomiejskiej. W centralnej jego części znajduje się budowany obecnie podziemny dworzec multimodalny Łódź Fabryczna wraz z tunelem oraz otaczającymi

go ulicami. Uzupełnieniem funkcji dworca ma być przestrzeń komercyjno-usługowa i mieszkalna.

W jego okolicy ma powstać zabudowa usługowa wraz z parkingami podziemnymi, w tym tzw. Brama Miasta i Specjalna Strefa Kultury. Strukturę uzupełniać będzie zabudowa mieszkaniowa i zrewitalizowane obiekty elektrociepłowni EC1, które pełnić będą funkcję kulturalną. Elementami przestrzeni publicznych mają być m.in. nowe place miejskie, w tym tzw. Rynek Kobro; zaplanowano też tereny zielone.

Wysokość zabudowy ma być podobna do istniejących już obiektów. Przeważnie ma to być maksymalnie 25 m wysokości, ale będą wyjątki m.in. Brama Miasta będzie mogła mieć maksymalnie 17 kondygnacji i 64 m wysokości, a obiekt po wyburzonym hotelu będzie mógł mieć do 54 m. (PAP)