Jako „jedynki” na listach kandydatów w poszczególnych okręgach, w nadchodzących wyborach do rady miasta, wystartują: przewodniczący miejskich struktur SLD Stanisław Kieroński; prezes Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, obecny radny Jan Gąbka (bezp.); ekonomista, były radny, Kamil Zinczuk (TR); prawnik, była radna Monika Wac (TR); społeczny radny dzielnicy Kalinowszczyzna, emeryt Adam Osiński (SLD) oraz prawnik Paweł Bielski (SLD).

Lewica jest pierwszym ugrupowaniem w Lublinie, które przedstawiło kandydatów na radnych.

Przedstawiciele komitetu mówili na konferencji prasowej, że będą starali się zdobyć 12 mandatów w 31 osobowej radzie miejskiej Lublina. Zwiększone szanse upatrują we współpracy środowisk lewicowych. „To jest możliwe, w 2002 r. lewica miała w radzie właśnie 12 mandatów” – przypomniała Monika Wac.

W poprzednich wyborach do rady miasta mandat uzyskał tylko jeden lewicowy kandydat. Oddzielnie startował w nich SLD oraz lewicowy komitet wyborczy Izabelli Sierakowskiej.

Program wyborczy Lewicy jest jeszcze uzgadniany pomiędzy sygnatariuszami. Kieroński zapowiedział, że program ten zostanie przedstawiony w najbliższym czasie.

„Naszym głównym zadaniem będzie przeciwdziałanie bezrobociu. Zechcemy zorganizować taki +okrągły stół+, z udziałem wielu podmiotów, pracodawców, przedsiębiorców dużych i małych, związków zawodowych, który by trwał dłużej, nie kilka godzin, żeby z tego wynikały jakieś perspektywy rozwiązania problemu bezrobocia, który jest bardzo duży w Lublinie” – dodał Kieroński.

Lewica ma także wystawić wspólnego kandydata na prezydenta Lublina, ma on zostać zaprezentowany w późniejszym terminie. Jak powiedział Kieroński tym kandydatem może być założyciel i dyrektor zespołu szkół im. I. J. Paderewskiego w Lublinie Adam Kalbarczyk, ale rozmowy jeszcze trwają.

Komitet Lubelska Lewica Razem tworzą: SLD, Twój Ruch, Polska Partia Socjalistyczna, Polska Partia Pracy, OPZZ, Forum Związków Zawodowych, Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, Stowarzyszenie Pokolenie oraz Partia Zieloni. Jego formuła jest otwarta, możliwe jest jeszcze dołączenie się kolejnych ugrupowań o lewicowych korzeniach – podał Kieroński.

SLD i TR wiele tygodni rozmawiały o współpracy w skali kraju w wyborach samorządowych. Ostatecznie na szczeblu krajowym oba ugrupowania wystąpią oddzielnie, TR pod własnym szyldem. Natomiast lokalnie SLD i TR zdołały się porozumieć na niższym szczeblu, czego przykładem jest Lublin.

Zamiar startu w wyborach na prezydenta Lublina w nadchodzących wyborach ogłosili dotychczas tylko urzędujący prezydent miasta Krzysztof Żuk z PO oraz kandydat Nowej Prawicy, bezpartyjny prawnik Michał Widomski.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. (PAP)