Wśród kandydatów dominują przedstawiciele zarządu województwa, obecni radni sejmiku, samorządowcy niższego szczebla i urzędnicy, a także nauczyciele i lekarze.

W okręgu nr 1 (powiaty: ostrowiecki, opatowski, sandomierski i staszowski) pierwszy na liście jest odpowiedzialny w zarządzie województwa za środki unijne, radny sejmiku Kazimierz Kotowski. Drugi jest pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego wiceminister gospodarki Arkadiusz Bąk, a trzeci - prezes spółki "Sad Sandomierski", radny Wojciech Borzęcki.

W okręgu nr 2 (powiaty: starachowicki, skarżyski i konecki) listę otworzy radny, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Końskich, Wiesław Stępień. Kolejne miejsca uzyskali: szef PSL w powiecie skarżyskim Wojciech Płusa i wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Beata Napierała.

Członek zarządu województwa, radny, były wicewojewoda Piotr Żołądek, jest pierwszy na liście w okręgu nr 3 (Kielce i powiat kielecki). Drugi będzie radny, dyrektor szpitala w Busku-Zdroju Grzegorz Gałuszka, trzecia - radna, dyrektor szpitala w Chmielniku Jolanta Rybczyk.

Marszałek województwa świętokrzyskiego, szef PSL w regionie Adam Jarubas lideruje liście w okręgu nr 4 (powiaty: buski, pińczowski, kazimierski, jędrzejowski i włoszczowski). W poprzednich wyborach samorządowych polityk zdobył w tym okręgu ponad 31 tys. głosów - najwięcej w województwie. Drugi na liście jest wicewojewoda świętokrzyski Grzegorz Dziubek, a trzeci - przewodniczący sejmiku Tadeusz Kowalczyk.

Ludowcy wystawili pełne listy w każdym z okręgów - znalazło się na nich 60 nazwisk.

Wśród pozostałych kandydatów w wyborach do sejmiku znaleźli się: brat marszałka województwa, wicedyrektor Powiatowego Biura Pracy w Busku-Zdroju Krystian Jarubas; poseł na Sejm V kadencji, trzykrotna medalistka igrzysk paraolimpijskich w łucznictwie Małgorzata Olejnik; dyrektor regionalnego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kielcach Magdalena Kędzierska; radna, była członkini PO, językoznawca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Marzena Marczewska.

Listy podczas konwencji zatwierdziło 74 delegatów. W prezentacji kandydatów uczestniczyło ok. 250 świętokrzyskich działaczy PSL, samorządowców i sympatyków partii.

Jarubas w swoim wystąpieniu przestrzegał samorządowców, by nie zachowywali się "jak strażnicy" swoich urzędów i instytucji, które reprezentują, ale by byli "partnerami i sługami społeczeństwa".

"W Świętokrzyskiem mamy więcej wójtów i burmistrzów, niż inne partie razem wzięte, a to rodzi odpowiedzialność. Mamy największą siłę, by zmieniać to województwo, ale to się wiąże z maksymalną potrzebą wciągnięcia ludzi - w pozytywnym rozumieniu tego słowa - do zarządzania lokalnymi wspólnotami" - podkreślił w rozmowie z PAP lider regionalnego PSL.

Oceniono, że w ostatnich latach podczas rządów ludowców w województwie, poprawiła się infrastruktura, ale nadal trzeba pracować, m.in. nad wspieraniem przedsiębiorczości. "To przekłada się na miejsca pracy, które mogą stanowić skuteczne remedium na problemy związane z depopulacją, migracją, wyjazdami za pracą i niechęcią do myślenia o powiększeniu rodziny" - dodał Jarubas.

Świętokrzyskie PSL regionalny program wyborczy będzie prezentowało podczas konferencji tematycznych, poświęconych m.in. przedsiębiorczości i miejscom pracy, zagadnieniom związanym ze wsią - w wymiarze gospodarczym i społecznym, kulturze, edukacji, sportowi, rodzinie, zdrowiu i bezpieczeństwu.

W 2010 r. świętokrzyskie PSL w wyborach do sejmiku uzyskało 13 z 30 mandatów (32,91 proc. głosów) - najwięcej spośród wszystkich ugrupowań. Kolejne były: PiS - siedem mandatów (20,50 proc.), PO - sześć (15,86 proc.), SLD - trzy (13,86 proc.), Porozumienie Samorządowe, sygnowane nazwiskiem prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego - jeden mandat (9,53 proc. głosów). W sejmiku oraz w zarządzie województwa ludowcy tworzą koalicję z PO.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. (PAP)