Tadeusz D. przebywał w areszcie od kwietnia ubiegłego roku. Jak powiedział w piątek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Rafał Orłowski, prokurator podjął decyzję o zmianie środka zapobiegawczego z aresztu na wolnościowy i Tadeusz D. od 31 grudnia przebywa na wolności. Zapłacił poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. zł, nie może opuszczać kraju i dwa razy w tygodniu musi zgłaszać się do komisariatu policji.

Tadeuszowi D., gdy był wójtem gminy Piekoszów, prokuratura postawiła sześć zarzutów: pięć dotyczących przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za załatwienie lub obietnicę załatwienia sprawy, szósty - przekroczenia uprawnień przy organizowaniu przetargów.

Kolejne cztery zarzuty prokuratura przedstawiła wójtowi na początku lipca i dotyczą one przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Na początku października ub. roku prokurator podjął decyzję o uzupełnieniu zarzutów dla byłego wójta o kolejne trzy - wszystkie one dotyczą przyjęcia korzyści majątkowych w czasie, gdy Tadeusz D. pełnił funkcję wójta gminy Piekoszów. Kolejne trzy postawione w grudniu dotyczą również korupcji.

W tej sprawie zarzuty usłyszało łącznie 12 osób.

W referendum przeprowadzonym 11 sierpnia ub. roku mieszkańcy gminy Piekoszów zdecydowaną większością głosów opowiedzieli się za odwołaniem rady gminy i wójta. 10 listopada odbyły się przedterminowe wybory, w których wybrano skład nowej rady, a dwa tygodnie później w drugiej turze na wójta gminy wybrano popieranego przez PiS byłego reprezentanta Polski w kolarstwie szosowym Zbigniewa Piątka.

Wójt Piekoszowa został zatrzymany 16 kwietnia, a od 18 kwietnia decyzją sądu przebywał w areszcie. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Gmina Piekoszów ma ok. 35 mln zł długu. Zamieszkuje ją ok. 15 tys. mieszkańców.