Mieszkańcy mogli składać projekty na 2018 r. do 12 maja; wpłynęło ich 350. Etap formalny przeszło 341 projektów, a dalszą weryfikację merytoryczną – 255, czyli blisko 73 proc. zgłoszonych. Łącznie 232 zakwalifikowane do budżetu obywatelskiego zadania mają charakter lokalny, a 23 – ogólnomiejski.

„Weryfikacji nie przeszło 80 zadań lokalnych (w tym 8 ze względów formalnych) i 12 ogólnomiejskich (w tym jedno ze względów formalnych). Trzy projekty zostały włączone do innych wniosków poprzez połączenie zadań” - poinformowała w piątek rzeczniczka Urzędu Miasta Katowice Ewa Biskupska.

W zakończonym właśnie etapie weryfikacji merytorycznej urzędnicy sprawdzali m.in.: czy zgłoszone pomysły mieszczą się w kategorii zadań własnych gminy lub powiatu, czy jest możliwa realizacja zaproponowanych zadań we wskazanych lokalizacjach oraz jaki będzie koszt każdego zadania. Ten etap zakończył się 23 sierpnia.

„Otrzymaliśmy wiele ciekawych i dobrze przygotowanych wniosków. To pokazuje, że mieszkańcy bardzo dobrze wiedzą, co jest potrzebne w ich otoczeniu. Mam nadzieję, że poprzez liczny udział w głosowaniu pokażą, że zależy im na realnym wpływaniu na swoje społeczności lokalne” - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa

W przyszłym roku miasto przeznaczy na budżet obywatelski więcej od pierwotnie założonych 20 mln zł – będzie to 24,5 mln zł. Wynika to z oszczędności, które powstały przy realizacji wcześniejszych projektów. Pieniądze te wróciły do puli na przyszły rok. W efekcie katowicki budżet obywatelski jest – według władz miasta - największy w Polsce per capita wśród miast wojewódzkich.

Katowiczanie do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego zgłosili zadania o łącznej wartości przekraczającej 71,5 mln zł. Dotyczą one m.in. inwestycji w sport i rekreację (infrastruktura rowerowa, boiska), bezpieczeństwo (monitoring, zajęcia z samoobrony, sprzęt ratowniczy), zwierząt (wybiegi dla psów i domki dla kotów), edukacji (np. ogród sensoryczny do terapii, rehabilitacji i edukacji osób z niepełnosprawnościami), kultury (koncerty i festyny) i infrastruktury drogowej (remonty dróg i chodników, wymiana oświetlenia ulicznego).

Weryfikacji formalnej - z powodu niekompletnej listy poparcia mieszkańców - nie przeszedł m.in. projekt łączącego industrialne zabytki pojazdu turystycznego Balkan, nawiązującego do historycznej kolejki wąskotorowej.

Projekty, które przeszły weryfikację formalną oraz te, które zostały odrzucone, można znaleźć na oficjalnej stronie budżetu obywatelskiego w Katowicach - www.bo.katowice.eu. Internetowe głosowanie na zadania pozytywnie zweryfikowane odbędzie się w dniach 11-24 września.(PAP)

mtb/ kon/ par/