W głosowaniu tajnym udział wzięło 30 radnych sejmiku - za kandydaturą Kapusty głosowało 19 radnych, przeciw było 11.

W 33-osobowym sejmiku woj. lubelskiego rządzi koalicja PSL – PO. PSL ma w sejmiku 12 radnych, a PO - siedmiu. Opozycyjny klub PiS liczy 13 radnych, a jeden radny jest niezrzeszony.

Kandydaturę Kapusty zgłosił marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski (PSL). Jak podkreślił, liczy na merytoryczną i sprawną pracę Kapusty w zarządzie. „Wkraczamy w intensywne prace związane ze środkami europejskimi. Nasze województwo potrzebuje fachowca, człowieka, który jest doświadczony, merytoryczny, zna rolników, a pan Grzegorz Kapusta jest takim człowiekiem” – powiedział Sosnowski.

Kapusta jest radnym sejmiku trzecią kadencję. Od 20 lat pracuje w Spółdzielni Mleczarskiej w Rykach (Lubelskie), przez 14 lat pełnił funkcję wiceprezesa spółdzielni. Z wykształcenia jest inżynierem rolnikiem.

„Lubelszczyzna zrobiła dotychczas bardzo dużo, dotychczas nadrabialiśmy opóźnienia m.in. w infrastrukturze i innych dziedzinach. Teraz ta praca musi być jeszcze bardziej precyzyjna” – powiedział Kapusta.

Jego zdaniem najważniejsze zadania to wzmocnienie rolnictwa i przedsiębiorczości w Lubelskiem. „Dołożę wszelkich starań, aby (utrzymać) stabilność gospodarki, która wynika z wielości i mnogości firm funkcjonujących w województwie i aby było ich jeszcze więcej” - zadeklarował nowo wybrany wicemarszałek.

Przewodniczący klubu radnych PiS w sejmiku Andrzej Pruszkowski pogratulował Kapuście wyboru na wicemarszałka. „Wynik głosowania mógłby być prawdopodobnie lepszy, gdyby radni Prawa i Sprawiedliwości zostali poproszeni o poparcie tej kandydatury i mogli się zapoznać z programem, z jakim do zarządu województwa pan radny Kapusta przystępuje i dał nam się poznać jako dobry kandydat na to stanowisko” – powiedział Pruszkowski.

Zmarły 8 lipca Artur Walasek (PSL) był także radnym sejmiku. Mandat radnego po nim objął Henryk Dudziak, który na sesji w czwartek złożył ślubowanie. Dudziak jest dyrektorem Zespołu Szkół im. ks. Antoniego Kwiatkowskiego w Bychawie; był już radnym sejmiku w latach 1998-2014.(PAP)