„Gdańsk Obywatelski” skupia działaczy organizacji pozarządowych, członków rad gdańskich dzielnic, społeczników, przedsiębiorców itp. Zawiązał się on około półtora roku temu, na potrzeby wyborów samorządowych, w których wystawił kandydatkę na prezydenta Gdańska – Ewę Lieder oraz kandydatów na radnych we wszystkich okręgach. Lieder nie przeszła do drugiej tury (zajęła trzecie miejsce pokonując m.in. kandydata SLD), ruch nie zdobył też żadnego mandatu radnego, ale zajął trzecie miejsce pod względem liczby zdobytych głosów.

Na zorganizowanej w czwartek konferencji prasowej – pierwszej po oficjalnym ogłoszeniu wyników wyborów, liderzy „Gdańska Obywatelskiego” poinformowali, że ruch nie poprze w drugiej turze żadnego ze starających się o fotel prezydenta miasta kandydata (są to poseł PiS Andrzej Jaworski oraz dotychczasowy prezydent - Paweł Adamowicz z PO). „Jesteśmy ruchem bezpartyjnym” – podkreślił jeden z liderów ruchu Piotr Dwojacki.

Dodał, że „Gdańsk Obywatelski” chce zaproponować gdańszczanom, którzy oddali swój głos na ten ruch, aby przyjrzeli się obu kandydatom poznając ich odpowiedzi na kilkanaście pytań dotyczących istotnych dla miasta zagadnień. „Udostępnimy te pytania komitetom obu kandydatów, zamieścimy je też na stronie internetowej naszego ruchu” – powiedział Dwojacki dodając, że pytania będą związane z zagadnieniami, które pojawiły się w programie wyborczym „Gdańska Obywatelskiego”.

Liderzy ruchu wyjaśnili, że odpowiedzi obu kandydatów chcą zamieścić na stronie internetowej „Gdańska Obywatelskiego” z nadzieją, iż pozwolą one zwolennikom ruchu podjąć decyzję, kogo poprzeć w drugiej turze.

Liderzy ruchu zapowiedzieli też, że nie zostanie on rozwiązany. „Mimo że +Gdańsk Obywatelski+ nie będzie miał – na razie, swoich przedstawicieli w Radzie Miasta, będziemy obecni w mieście. Zamierzamy uczestniczyć w sesjach rady: ja osobiście będę na każdej. Będziemy też brać udział w posiedzeniach miejskich komisji, na których zapadają decyzje o priorytetowych sprawach w mieście. Jest wiele spraw do przypilnowania i będziemy to robić” – zapowiedziała Ewa Lieder.

Dodała, że po ogłoszeniu wyników wyborów do ruchu zaczęli zgłaszać się kolejni gdańszczanie, którzy chcą poprzeć jego działalność.

Według oficjalnych wyników wyborów na prezydenta Gdańska Paweł Adamowicz otrzymał 46 proc. poparcia, a Andrzej Jaworski – nieco ponad 26 proc. Kandydatka „Gdańska Obywatelskiego” Ewa Lieder znalazła się na trzecim miejscu z ponad 12 procentami (poparło ją ponad 17 tysięcy gdańszczan). Bezpartyjny Waldemar Bartelik z Komitetu Wyborczego Wyborców Masz Wybór zdobył prawie 9,3 tys. głosów, Jarosław Szczukowski z Komitetu SLD Lewica Razem – 6,5 tys., a Zbigniew Wysocki z Kongresu Nowej Prawicy - 6 tys.

Wybory do Rady Miasta Gdańska wygrała z kolei PO zdobywając 22 mandaty w 34-osobowej Radzie Miasta. 12 mandatów uzyskali kandydaci PiS. Swoich kandydatów na radnych wystawiło też siedem innych komitetów, żadnemu z nich nie udało się jednak zdobyć mandatów, a tylko dwa przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy: Gdańsk Obywatelski otrzymał ponad 11 tys. głosów (7,73 proc.), a SLD Lewica Razem – prawie 7,5 tys. (5,22 proc.). (PAP)