Jak poinformował Grzegorz Sławiński z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, grupa przedsiębiorców z branży spożywczej z marszałkiem woj. łódzkiego Witoldem Stępniem będzie gościć w Chengdu do poniedziałku. W tym czasie zaplanowano serię spotkań z potencjalnymi kontrahentami oraz inwestorami zainteresowanymi współpracą.

"Jedwabny Szlak, który połączył Syczuan z naszym województwem otwiera nowe możliwości rozwoju dla lokalnego biznesu. Nasze produkty, m.in. z branży spożywczej, są coraz chętniej wybierane przez Chińczyków. Dlatego też w porozumieniu z naszym partnerem - Amber Global Consulting - opracowaliśmy cykl szkoleń i dwie misje gospodarcze, które mają przyspieszyć ekspansję małych i średnich firm w Chinach" - podkreślił Stępień.

Zdaniem marszałka woj. łódzkiego, chiński rynek to "ponad 300 tysięcy milionerów, 300 milionów osób określanych jako klasa średnia", a więc obszar, o który warto zawalczyć. Dlatego Stępień zainicjował projekt "Łódzkie w Chinach" skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw z całego regionu.

Ważnym elementem wizyty łódzkiej delegacji w Chinach jest dwupoziomowe stoisko o innowacyjnej formie, które stanęło na reprezentacyjnej handlowej ulicy Chun Xi w Chengdu. Wewnątrz zaprojektowano przestrzeń do prezentacji produktów, próbek wyrobów czy zebrania informacji. Na pierwszym poziomie zbudowanej z kontenerów konstrukcji znalazło się miejsce na rozmowy biznesowe.

Swoje wyroby spożywcze prezentują w Chengdu łódzkie firmy, m.in. Concept Sport, Bialski Owoc i Vitamizu. Chińczycy będą mogli spróbować polskich jabłek, miodu i produktów z jego dodatkiem, wód specjalistycznych i funkcyjnych, zbóż ekspandowanych oraz produktów śniadaniowych.

Wcześniej - od 23 do 28 października - w Chengdu przebywali przedstawiciele łódzkich przedsiębiorstw innowacyjnych, którzy wzięli udział w XII Forum Biznesu i Współpracy Technologicznej UE-Chiny; to platforma współpracy i wymiany informacji w dziedzinie inwestycji, handlu oraz technologii pomiędzy krajami Unii Europejskiej oraz Chinami.

Jednym z uczestników misji był Robert Fintak, prezes firmy Terra Hexen, oferującej polski system antydronowy, któremu spotkania z chińskim biznesem i przedstawicielami administracji uzmysłowiły potrzebę perfekcyjnego przygotowania do rozpoczęcia ekspansji i otwarcia biura handlowego w Chinach.

"Tu nie wolno pozostawić nic przypadkowi, ale trzeba mieć rozpisane na najdrobniejsze nuty. Chińczycy poszukują kontrahentów wiarygodnych i doskonale przygotowanych, którzy będą zdeterminowani do wejścia na ich konkurencyjny rynek. Nic nie pozostawiają przypadkowi" - zaznaczył.

Samorząd województwa od kilku lat promuje w Chinach Łódzkie jako "bramę Europy", przez którą może odbywać się wymiana towarowa. Rok temu władze województwa podpisały umowę o współpracy z prowincją Syczuan; uruchomiono połączenie kolejowe cargo między chińskim Chengdu i Kutnem. W 2013 r. odprawiono pierwsze towarowe pociągi z Chengdu do Łodzi.

Od 2015 r. ruszyły regularne połączenia w drugą stronę - z Polski do Chin eksportowane są produkty rolno-spożywcze, m.in. wyroby mleczarskie i cukiernicze.

Liczące 14 mln mieszkańców Chengdu jest ważnym ośrodkiem międzynarodowych firm działających w Chinach. Chińskie władze wyznaczyły stolicy Syczuanu rolę centrum logistycznego, handlowego, finansowego, naukowego i technologicznego zachodniej części kraju. Jest to także jej główny węzeł transportowy. Od dwóch lat woj. łódzkie ma w Chengdu biuro, którego celem jest współpraca na szczeblu administracji samorządowej i wspieranie polskich przedsiębiorców w relacjach z lokalnym biznesem.

Według danych Ambasady Polskiej w Pekinie, deficyt w handlu pomiędzy Chinami a Polską wyniósł w 2016 roku ponad 22 mln dolarów; Polacy sprowadzili do kraju towary za kwotę prawie 13 razy większą, niż wyeksportowali do Chin. (PAP)