Oprócz pokazów filmowych zaplanowano też spotkania m.in. z aktorką Grażyną Szapołowską oraz jazzmanem Michałem Urbaniakiem.

Trzydniowe wydarzenie ma w tym roku w rozszerzoną formułę - obok filmów dokumentalnych, pokazane będą też fabularne. Współorganizator festiwalu Krzysztof Kasprzak przypomniał PAP, że wszystkie festiwalowe filmy wiążą się z Częstochową - czy to poprzez miejsce powstania, bohaterów związanych z tym miastem czy opowiedzianą w filmie historię miasta.

Jednym z najważniejszych punktów festiwalu będzie światowa premiera filmu "Szczęście i dobrzy ludzie" z tego roku, który wyreżyserowała Maya Talmon z Izraela. Jest to opowieść o jej matce – Irenie Talmon.

Jak podał Kasprzak, Irena urodziła się w Częstochowie w 1924 r., jako najmłodsza córka rodziny Bugajerów. "Film jest opowieścią o jej życiu; to zapis jej wspomnień" - mówił. W filmie pokazana została podróż, jaką rodzina Ireny przebyła podczas II wojny światowej, obejmująca m.in. ucieczkę z częstochowskiego getta i wyjazd do Warszawy. "Irena i inni członkowie jej rodziny przetrwali dzięki trzem odważnym polskim kobietom, które niosły pomoc ryzykując własne życie. Wszystkie trzy zostały uznane za Sprawiedliwe Wśród Narodów Świata przez Yad Vashem" – dodał Kasprzak.

Po wojnie Irena skończyła studia medyczne w Warszawie i pracowała tam jako lekarz. W 1959 r. wyemigrowała do Izraela. "Dziś Irena ma 93 lata, cieszy się dobrym zdrowiem, ale nie ma już sił na tak długą wyprawę, jaką odbyła z ekipą filmową m.in. do Częstochowy" – dodał współorganizator. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką - córką bohaterki filmu.

W czasie festiwalu odbędzie się też polska premiera filmu "Częstochowa lata 50. XX wieku" w reżyserii Krzysztofa Kasprzaka, w którym pokazano najważniejsze wydarzenia społeczno-kulturalno-sportowe miasta z połowy ubiegłego wieku. To kolejny film cyklu o historii tego miasta - wcześniej pokazano lata 90., 80., 70., i 60. XX wieku.

Widzowie obejrzą też film dokumentalny "Przyszedł człowiek i wziął" w reżyserii Rafała Przybyłkowskiego i Jędrzeja Niestroja o tajemniczym zaginięciu 8-letniej Oli Bielewskiej z Biadaszek; film fabularny "Wspomnienie lata" z Robertem Więckiewiczem, a także film "Polska Wielkanoc" z Grażyną Szapołowską w roli głównej.

Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i aktorami m.in. z Grażyną Szapołowską.

Festiwal zakończy film "Komeda, Komeda" o legendzie polskiego jazzu Krzysztofie Komedzie, który w dzieciństwie kilka lat spędził w Częstochowie. Ostatnim punktem będzie spotkanie poświęcone pamięci Komedy z udziałem wybitnego jazzmana Michała Urbaniaka.

Festiwal organizowany jest przez: Wydział Kultury, Promocji i Sportu UM w Częstochowie, Wydział Filologiczno-Historyczny Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Ośrodek Kultury Filmowej – Kino Studyjne OKF "Iluzja" oraz Studio Filmowe Kas Film. W ubiegłych latach podczas imprezy prezentowane były m.in. filmy braci Krzemińskich.

Bracia Antoni i Władysław Krzemińscy nazywani są pionierami polskiej kinematografii – w 1899 r. założyli stały kinoteatr w Łodzi, a następnie przenieśli się do Częstochowy. Podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu na ścianie kamienicy, w której Krzemińscy mieszkali w latach 1909-17, odsłonięta została pamiątkowa tablica. (PAP)