Kierownik projektu "Likwidacja obszarów wykluczenia informacyjnego i budowa Dolnośląskiej Sieci Szkieletowej" Robert Aftyka powiedział we wtorek PAP, że wykonano już w stu procentach tzw. pasywną część sieci.

Wybudowano m.in. ponad 1600 km sieci kanalizacyjnej, w której położono światłowód, powstały 82 węzły dystrybucyjne i 9 węzłów szkieletowych. „Sieć zacznie działać, gdy operator zamontuje urządzenia do transmisji danych. Nastąpi to do połowy roku” - dodał Aftyka.

Jak podkreślił, dolnośląska sieć internetowa będzie miała dwa połączenia z uruchomioną już podobną inwestycją w Wielkopolsce oraz szerokopasmową siecią woj. lubuskiego.

Budowa dolnośląskiej sieci rozpoczęła się w maju 2013 r. a inwestycję wykonało konsorcjum firm: Wasko SA, Fonbud Sp. z o.o. i Telnet S.K.A.

Dolnośląska Sieć Szerokopasmowa to inwestycja za ponad 215 mln zł. Jest finansowana z funduszy europejskich i samorządowych. Zapewni dostęp do szybkiego internetu 340 tys. gospodarstw domowych. Projekt przewiduje w sumie prawie 600 punktów dostępu do sieci szerokopasmowej. W zasięgu tej sieci ma się znaleźć ponad tysiąc wsi i małych miejscowości.

Światłowody będą gwarantować prędkość przesyłu danych do 100 gigabitów na sekundę. Odbiorca indywidualny będzie miał dostęp do szybkości 100 megabitów. Sieć ma być dostępna dla wszystkich operatorów prywatnych, którzy będą mogli zaoferować usługi internetowe w miejscach, gdzie dotychczas były z tym problemy.

Projekt Dolnośląska Sieć Szerokopasmowa to element budowy społeczeństwa informacyjnego. Jest w 85 proc. finansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2007-2013. To kwota ponad 150 mln zł. Reszta pieniędzy pochodzi z budżetów 20 gmin i samorządu województwa.(PAP)