Podczas tegorocznych Dni Morza Szczecin gościć będzie ponad 30 jednostek z Polski, Niemiec, Holandii, Szwecji, Finlandii i Rosji. Pierwszy raz do miasta zawitają repliki średniowiecznych kog.

Jak zapowiedzieli na czwartkowej konferencji prasowej organizatorzy imprezy, z Niemiec przypłyną „Lisa von Luebeck” i „Ubena von Bremen”. Również pierwszy raz przy Wałach Chrobrego zacumuje odnoszący znaczące sukcesy w regatach holenderski żaglowiec klasy A „Wylde Swan”. Niewątpliwą atrakcją będzie wizyta największego w polskiej Marynarce Wojennej okrętu podwodnego ORP "Orzeł" oraz żaglowców „Kruzenshtern”, „Dar Młodzieży” i „Fryderyk Chopin”.

Dni Morza to też koncerty, w tym zespołów folkowych i szantowych. Tradycyjnie już w tych dniach odbędzie się na szczecińskim Cmentarzu Centralnym koncert dedykowany „tym, którzy nie powrócili z morza”. Artyści miejscowej opery przygotowali „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Przez cały weekend będzie można popłynąć w rejs na oldtimerach, wziąć udział w warsztatach edukacyjnych, zwiedzić Akademię Morską, która na ten czas udostępni m.in. symulator siłowni okrętowej i planetarium.

Na Dni Morza zjadą do Szczecina z całej Polski na swój zlot zabytkowe mercedesy. W tym samym czasie w mieście spotkają się również miłośnicy motocykli. (PAP)

epr/ hes/