Z dodatkowych darmowych przejazdów będą mogli korzystać uczniowie szkół średnich mieszkający w powiecie kluczborskim, którzy kupią bilet miesięczny w kluczborskim PKS, by dojeżdżać z domu do szkoły. Za bilet miesięczny – obowiązujący na jednej, konkretnej trasie - będę musieli zapłacić jak dotychczas. Ale mając ten bilet oraz specjalną, plastikową Kartę Starosty Kluczborskiego, będą mogli za darmo jeździć bez ograniczeń również na wszystkich pozostałych trasach w powiecie.

„Dzięki temu bez ponoszenia dodatkowych kosztów mogą dojeżdżać np. na zajęcia pozalekcyjne, wydarzenia organizowane w innych miejscowościach, imprezy, a nawet na prywatne czy rodzinne spotkania” – wyjaśniła rzeczniczka powiatu kluczborskiego Monika Kluf.

Starosta kluczborski Piotr Pośpiech w rozmowie z PAP wyjaśnił, że samorząd chce w ten sposób zachęcić młodzież do pozostania w powiecie kluczborskim i wybierania szkół właśnie na jego terenie oraz związać mieszkańców z PKS Kluczbork, czyli przewoźnikiem, który podlega powiatowi.

Ponad to, dzięki uprawniającym do darmowych przejazdów plastikowym Kartom oraz zamontowanym w autobusach specjalnym czytnikom, powiat chce również monitorować rentowność poszczególnych tras tak, by móc na tej podstawie np. wprowadzać nowe kursy – w zależności od liczby podróżnych. „W ten sposób będziemy mogli racjonalnie rozwijać publiczny transport zbiorowy na naszym terenie” – dodał Pośpiech.

Starosta poinformował, że według szacunków z darmowych przejazdów może w całym powiecie korzystać ok. 800 do 1000 uczniów z ośmiu istniejących na jego terenie szkół ponadgimnazjalnych. Powiatowi podlegają cztery z tych szkół, ale – jak wyjaśnił Pośpiech – program skierowany jest do ogółu młodzieży, która mieszka w powiecie kluczborskim. Różnica jest tylko taka, że uczniowie szkół średnich prowadzonych przez powiat Kartę uprawniającą do darmowych przejazdów dostaną po złożeniu wniosku w swojej szkole, a ci, którzy uczą się w szkołach niepodlegających powiatowi powinni o nią wnioskować w Wydziale Edukacji i Sportu w Starostwie Powiatowym w Kluczborku. Karty mają być wydawane od połowy sierpnia.

„Jedyny koszt, jaki będzie trzeba w ramach programu ponieść, to zwrotna kaucja za Kartę w wysokości 10 złotych. Musimy ją pobierać tak, by móc pokryć ewentualne koszty produkcji kart zniszczonych czy zgubionych” – zastrzegł Pośpiech.

Karta będzie ważna wraz z wydrukowanym ulgowym biletem miesięcznym, paragonem fiskalnym oraz legitymacją szkolną. Dzięki niej uczniowie nie będą też musieli kupować biletu miesięcznego w kasie PKS, tylko w autobusie.

Według wyliczeń koszt wdrożenia jednej Karty to 20 zł miesięcznie. Pokryje go powiat. Zdaniem starosty kluczborskiego w sumie funkcjonowanie całego programu może kosztować ok. 130 tys. zł rocznie. (PAP)