Papież Franciszek odwiedzi Polskę pod koniec lipca w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. 28 lipca przyjedzie na Jasną Górę, gdzie na błoniach odprawi mszę św. z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Szacuje się, że w uroczystościach weźmie udział nawet pół miliona wiernych.

Odnosząc się m.in. do kwestii bezpieczeństwa, zabezpieczenia medycznego, komunalnego oraz zmiany organizacji ruchu, Słyż podkreślił, że "wszystkie plany mamy już gotowe, w tej chwili wykonujemy je i dopracowujemy jeszcze kilka spraw".

Wśród najbliższych zadań naczelnik wymienił organizację wideofonii, czyli doprowadzenie wizji i fonii do 10 telebimów, ustawionych nie tylko na jasnogórskich błoniach, ale i w okolicznych parkach, w Alei Najświętszej Maryi Panny oraz na pl. Biegańskiego.

Jak przypomniał Słyż, zgodnie z planem podczas wizyty papieża we wszystkich szpitalach w mieście przygotowanych zostanie więcej łóżek. Ponadto w miejscach zapełnionych przez pielgrzymów rozstawione będą 24 karetki i 5 namiotów medycznych; wsparcia wiernym udzieli też ponad 45 patroli medycznych. Zabezpieczenie medyczne organizowane jest na podstawie porozumienia między wojewodą śląskim a małopolskim.

W strefie dla pielgrzymów miasto przygotuje także 250 przenośnych toalet, kilka punktów czerpania wody pitnej oraz 5 punktów informacyjnych, gdzie odpowiedzi na podstawowe kwestie będzie można usłyszeć w kilku językach. W budynku IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza znajdzie się punkt zbiórki osób zaginionych.

Naczelnik częstochowskiego Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych przypomniał, że to nie pierwsza pielgrzymka papieża na Jasną Górę, do której przygotowania koordynuje on ze strony urzędu miasta. Dodał jednak, że w tym roku szczególnie ważną kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa.

"Musimy sobie zdawać sprawę, że te obostrzenia będą większe, przede wszystkim stawiamy nacisk na zabezpieczenie drogi dojścia na Jasną Górę, kwestie wpuszczania pielgrzymów, przede wszystkim w strefę +zero+, gdzie Ojciec Święty będzie przejeżdżał, ale również w tej dalszej strefie, aż do placu Biegańskiego" – wskazał Słyż.

W związku z tym we wtorek miejskie służby przedstawiły plan zmiany organizacji ruchu drogowego na czas wizyty papieża. Najważniejszą zmianą będzie zamknięcie na niemal dwa dni terenu wokół Jasnej Góry, w miejscach, gdzie przewiduje się największą ilość pielgrzymów. Pozostałe drogi, m.in. wszystkie drogi krajowe będą jednak przejezdne, bez konieczności wprowadzania tam objazdów.

Według zapowiedzi naczelnika, choć ruch drogowy w tej strefie nie będzie możliwy, sklepy oraz lokale gastronomiczne będą działały bez zmian. Ponadto – dodał Słyż – miasto nie przewiduje żadnych ograniczeń np. w sprzedaży alkoholu w tych dniach.

Całkowity koszt tych przygotowań – zdaniem rzecznika częstochowskiego magistratu Włodzimierza Tutaja – nie jest jeszcze możliwy do oszacowania. "Budżet organizacji tak dużego przedsięwzięcia, jakim jest wizyta papieża Franciszka w Częstochowie pewnie będzie się domykał przez jakiś czas, ponieważ ciągle występujemy jeszcze do wojewody śląskiego o środki, o dotacje celowe na poszczególne zadania" – powiedział Tutaj.

W marcu radni Częstochowy wystosowali do rządu apel o wsparcie finansowe w związku z wizytą papieża. Według szacunków podawanych wcześniej przez lokalne władze, na zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa i poprawę infrastruktury miasto potrzebuje ponad 20 mln zł.

"Mamy już obietnicę otrzymania niespełna 2 mln zł dotacji celowej na zabezpieczenie komunalne, na zmiany w organizacji ruchu, związane także z działaniami promocyjnymi, czy też z częścią zabezpieczenia medycznego" – dodał rzecznik. Choć jednocześnie podkreślił, że "na pewno w takiej kwocie budżet tego przedsięwzięcia się nie zamknie".

Franciszek będzie trzecim papieżem - po Janie Pawle II i Benedykcie XVI - który odwiedzi Jasną Górę. (PAP)