Przedszkola modułowe powstają z gotowych elementów, np. ścian z oknami, dzięki czemu budowa postępuje bardzo szybko. Jednocześnie takie budynki spełniają wymagania sanitarne i przeciwpożarowe.

Władze Chorzowa chcą w ten sposób rozwiązać problem, który pojawił się podczas tegorocznego naboru. Okazało się, że brakuje miejsc w przedszkolach, ponieważ wiele 6-latków będzie tam nadal uczęszczać.

"W zeszłym roku około 30 proc. 6-latków rozpoczęło naukę w szkołach. Gdyby udało nam się utrzymać tę tendencję, to wszystkie maluchy z naszego miasta znalazłyby miejsca w przedszkolach. Niestety, zmieniło się prawo i rodzice nie decydują się już tak chętnie na posłanie 6-latków do szkół" – powiedział wiceprezydent miasta ds. społecznych Wiesław Ciężkowski.

18 kwietnia w Chorzowie rozpoczął się elektroniczny nabór do przedszkoli. Na przydział do konkretnej placówki czeka nadal ponad 300 dzieci. Po I etapie rekrutacji nadal wolnych jest 75 miejsc; wynika to z tego, że rodzice mogli wskazać więcej niż jedno przedszkole i w rezultacie część miejsc pozostała wolna. Zostaną one rozdysponowane w II etapie.

Brakujące miejsca mają się znaleźć dzięki przedszkolom modułowym. Nowe obiekty powstaną przy Przedszkolu nr 19 i 21 oraz Gimnazjum nr 4, gdzie jest na to wystarczająco dużo przestrzeni. Z dodatkowych sal, zbudowanych z gotowych części, będzie można korzystać najprawdopodobniej już od września. Przy przedszkolach przy ul. Ryszki i Karpackiej powstaną moduły na dwa odziały, czyli oferta każdej placówki zwiększy się o 50 miejsc. Cztery moduły zostaną dobudowane przy ul. Śląskiej. "Dzięki nim i reorganizacji gimnazjum prawdopodobnie uda się przyjąć wszystkie zgłoszone dzieci" - powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Miasta Karolina Skórka.

 (PAP)