Umowę na dofinansowanie unijne gotowej już drogi podpisały w piątek władze gminy z marszałkiem województwa Gustawem Brzezinem. To pierwsza umowa na dofinansowanie inwestycji na Warmii i Mazurach z unijnych środków na lata 2014 -2020.

Nowa, półtorakilometrowa droga dojazdowa do lotniska w Szymanach połączyła drogę krajową nr 57 Szczytno - Przasnysz z terminalem pasażerskim nowo wybudowanego lotniska regionalnego dla Warmii i Mazur.

Droga ma szerokość 7 metrów, i po jednym pasie w każdą stronę. Wzdłuż całej trasy wybudowane zostały ścieżki: dla rowerzystów i dla pieszych. Przy drodze zainstalowanych zostało 70 elektrooszczędnych latarni. Przebudowana została także infrastruktura podziemna.

Wójt gminy Szczytno Sławomir Wojciechowski powiedział PAP, że z nowej drogi będą korzystać nie tylko pasażerowie lotniska dojeżdżający do terminalu, ale także mieszkańcy pobliskiej osady.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Port lotniczy w Szymanach jest już gotowy, obecnie władze spółki samorządowej zarządzającej lotniskiem czekają na wydanie przez Urząd Lotnictwa Cywilnego certyfikatu dopuszczającego ruch powietrzny. Inauguracyjny lot ma się odbyć 21 stycznia 2016 r. Na ten dzień zaplanował swój inauguracyjny lot pierwszy przewoźnik - Sprint Air, który podpisał umowę ze spółką samorządową na połączenia rejsowe do Krakowa i Berlina. Rozmowy z kolejnymi przewoźnikami trwają - podają władze spółki.

Koszt budowy lotniska to 205 mln zł. Unijne dofinansowanie ma wynieść 76 proc.

Regionalny port w Szymanach powstanie w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Do końca II wojny światowej korzystało z niego lotnictwo niemieckie, a potem polskie lotnictwo wojskowe. Od 1996 r. na mocy decyzji ministra obrony narodowej służyło potrzebom lotnictwa cywilnego.

W latach 1998-2003 liczba operacji lotniczych wahała się od 180 do 928 rocznie. Od tej pory lotnisko nie prowadzi regularnych połączeń lotniczych. (PAP)