Jak poinformowała PAP delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Kaliszu, ponowne głosowanie odbędzie się 19 czerwca.

W przeprowadzonych w niedzielę przedterminowych wyborach startowało czterech kandydatów. Żaden z nich nie uzyskał wymaganej liczby 586 ważnych głosów, która zdecydowałaby o wyborze burmistrza. Dlatego w ponownym głosowaniu mieszkańcy wybierać będą między dwoma kandydatami z największym poparciem.

W niedzielnych wyborach Dariusz Dębicki zdobył 584 na 1170 głosów ważnych, Daniel Kulawski – 304 głosy. Ich nazwiska znajdą się 19 czerwca na kartach do głosowania.

Pozostali kandydaci zdobyli: Andrzej Budny - 215 głosów, zaś Grzegorz Nowak - 67. Uprawnionych do głosowania było 2,2 tys. osób.

Były burmistrz, odwołany w marcowym referendum Piotr K., został zatrzymany w marcu 2015 roku przez CBA. Według prokuratury mężczyzna miał przyjąć ponad 20 tys. zł łapówki i „uzależnić czynność służbową od uzyskania korzyści majątkowej". Przyjęcie pieniędzy przez samorządowca, miało być związane z działaniami inwestycyjnymi prowadzonymi na terenie gminy i dotyczyło modernizacji budynku szkoły.

Pod koniec kwietnia br. Sąd Rejonowy w Krotoszynie skazał Piotra K. na rok pozbawienia wolności, karę grzywny w wysokości 14 tys. zł oraz przepadek na rzecz Skarbu Państwu 14 tys. zł, czyli korzyści majątkowej uzyskanej z przestępstwa. Wobec mężczyzny orzeczono także zakaz pełnienia funkcji burmistrza i prezydenta miasta przez okres pięciu lat. Wyrok nie jest prawomocny.

Sulmierzyce położone są w południowej części województwa wielkopolskiego, w powiecie krotoszyńskim. Miejscowość zamieszkuje niecałe 3 tys. mieszkańców.(PAP)

rpo/ ajw/ mhr/